Politika
10. 10. 2024. 14:06 13
"Rio Tinto ostavlja pustoš iza sebe, preti zdravlju i istoriji Srbije"
Narodna poslanica Srbija centra dr Tatjana Marković - Topalović upozorila je na štetne posledice eksploatacije litijuma, ističući da to potvrđuju iskustva iz međunarodnih izvora, zelene agende, reputacije kompanije Rio Tinto i dr.
- Proizvodnja litijumskih baterija na način na koji to vlast predlaže nije ekološka. Njihove fizičke osobine su loše jer imaju lošu toplotnu provodljivost, nekontrolisano pregrevanje i sklone su samozapaljenju. Umesto toga mogu se proizvoditi natrijum - jonske baterije koje ne zagađuju životnu sredinu“, rekla je Marković - Topalović u parlamentu.
- U Evropi ne postoji nijedan aktivan rudnik litijuma gde se litijum ekspolatiše na ovaj način. Rudnici se otvaraju ali isključivo iz termalnih i slanih izvora, ne sa plodnog tla. Što se tiče razlike u uticaju na životnu sredinu, ona je hiljadu puta veća - dodala je poslanica.
Marković - Topalović je podsetila da je kompanija Rio Tinto ostavila pustoš za sobom u Papua Novoj Gvineji gde su voda, zemljište i usevi poplavljeni toksičnim uljem.
- Stanovništvo ima zdravstvene probleme u vidu kožnih bolesti, respiratornih problema i komplikacija u trudnoći. Na Madagaskaru 15.000 ljudi pije kontaminiranu vodu. U zapadnoj Australiji su uništili oko 46.000 godina staro aboridžinsko kulturno nasleđe.
"Projekat Jadar krši Ustav Srbije", istakla je Marković - Topalović, navodeći da su Biološki fakultet, SANU i druge naučne institucije protiv eksploatacije litijuma.
Govoreći o socijalnom aspekstu, poslanica je podsetila na masovne proteste protiv rudarenja širom Srbije: "Čak 120 hiljada građana je izašlo na proteste u sred leta".
Marković - Topalović se osvrnula i na istorijsko nasleđe u dolini Jadra rekavši da vlast mora imati u vidu da tamo ne postoji porodica kojoj neki predak nije ostavio kosti na Ceru.
- Zato građani doline Jadra poručuju da te kosti niko neće premetati i zemlju natopljenu krvlju zagaditi. Oni traže da vlast otvori sve tajne i zatvorene studije o projektu Jadar i da predstavi njihovu sadržinu i autore. Svakodnevno im stiže podrška širom Srbije, a naročito sa Kosova i Metohije. Meštani pozivaju predstavnike vlasti, koji ništa nisu dobili od Rio Tinta, da autobusima, po kojima su poznati, dođu i upoznaju se sa lepotama Jadra i njegovim mogućnostima. Poručuju da će svojim telima braniti kuće i ognjišta, jer drugu zemlju nemaju. Koliko treba da platite da Rio Tinto napusti zemlju?“ zaključila je dr Marković - Topalović.
Komentari 13
ostavi komentar