Slobodno vreme
25. 11. 2025. 21:12 0
Širi se nova MAPA EVROPE zbog koje se Balkan trese: Najveći deo regiona u crvenom, dok je sever potpuno siguran (FOTO)
Na društvenim mrežama deli se nova mapa Evrope koja prikazuje procenu rizika od zemljotresa.
Nova mapa prikazuje Evropu podeljenu u tri zone: visok rizik (crveno), srednje-nizak rizik (narandžasto) i vrlo nizak rizik (zeleno).
Prema prikazanom, najveći deo Balkana, uključujući Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu, Sloveniju, Crnu Goru, Albaniju, Severnu Makedoniju, Grčku i zapadni deo Turske, označen je najvišim stepenom opasnosti. Srbija je u narandžastom, što znači da postoji određen rizik.
S druge strane, zapadna i severna Evropa – Irska, Velika Britanija, Skandinavija, baltičke države i Poljska – prikazane su kao gotovo potpuno bezbedne, u tamnozelenoj boji.
Španija, Portugal, Francuska, Austrija, Mađarska su u narandžastoj zoni, odnosno označene su kao područje srednjeg rizika iako određeni delovi prelaze u crvenu kojom je gotovo u potpunosti označena i Italija.
Autori mape napominju da neke regije mogu biti pogrešno obojene zbog neregularnih oblika raseda te da pojedine stare, neaktivne tektonske linije nisu ni prikazane, što je dodatan razlog za oprez pri tumačenju podataka, prenosi Večernji.hr.
Komentari 0
ostavi komentar