Slobodno vreme
24. 03. 2025. 08:56 1
Naučnici tvrde da su IZRAČUNALI kada će civilizacija doživeti SUDNJI DAN
Grupa naučnika koristila je kompjuter kako bi utvrdila tačno kada će društvo propasti, a rezultati su prilično zastrašujući.
Sa veštačkom inteligencijom (AI) koja svakim danom postaje sve naprednija, naučnici su u mogućnosti da koriste tehnologiju kako bi više razumeli budućnost ljudi i planete Zemlje. Nažalost, za jednu grupu naučnika sa Tehnološkog instituta u Masačusetsu (MIT), ovo uključuje pokušaj izračunavanja kada će civilizacija doživeti kraj.
Davne 1972. godine, tim na MIT-u je koristio kompjutersko modeliranje, koje je procenilo nekoliko obrazaca podataka koji se odnose na stanovništvo, prirodne resurse i korišćenje energije, piše Ladbible.
Nakon istraživanja, objavljena je studija u kojoj su istaknute nadolazeće „granice rasta“ koje bi mogle uzrokovati konačni kolaps ljudskog društva.
Prema istraživanju, kolaps civilizacije mogao bi nastupiti sredinom 21. veka– a to je vek u kojem se trenutno nalazimo. Tačnije, procenjeno je da će do raspada doći oko 2040. godine, što znači da nam je ostalo manje od dve decenije, tačnije oko 15 godina.
Druge studije koje podržavaju ovo predviđanje
U vreme objave izveštaj nije bio shvaćen ozbiljno i izazvao je podsmeh, piše The Guardian.
Međutim, 2009. godine druga grupa istraživača sprovela je sličnu studiju, koja je dala gotovo iste rezultate. Prema časopisu American Scientist, novija analiza pokazala je da su rezultati modela iz 1972. godine 'gotovo savršeno tačni' čak i 35 godina kasnije, uz nekoliko prilagođenih pretpostavki.
- Važno je shvatiti da predviđanja nisu opovrgnuta i zapravo se čine vrlo preciznima. Ne znamo niti za jedan ekonomski model koji je bio toliko tačan kroz tako dug vremenski period -navodi se u studiji.
Osim toga, 2021. godine holandska istraživačica održivosti Gaia Herington takođe je potvrdila mračne prognoze.
- S istraživačke strane, činilo mi se zanimljivim proveriti podatke decenijama starog modela u u poređenju s današnjim empirijskim podacima', rekla je Herington za The Guardian.
Zaključila je da su podaci i dalje u skladu s prognozama iz 1972., prema kojima bi ekonomski rast mogao stati do kraja ove decenije, a društveni kolaps uslediti deset godina kasnije.
Ipak, Herington je ponudila i tračak optimizma.
- Ključni zaključak mog istraživanja je da još uvek imamo priliku usmeriti se prema scenariju koji ne završava kolapsom. S inovacijama u poslovanju, novim politikama vlada i angažmanom civilnog društva, moguće je ažurirati modele i pronaći rešenja za održiviju budućnost', poručila je.
Komentari 1
ostavi komentar