Korona

Petar Bošnjaković

25. 12. 2021. 09:55 7

Verovali ili ne

Verovali to neki ili ne, epidemija je proces koji može da se predstavi kao dinamički sistem tipa "ulaz – izlaz" u kojem važi fizički zakon "konzervacije" (koji zapravo predstavlja zakon održanja energije). Pojednostavljeno, on može da se izrazi u obliku: "sve što uđe, mora da izađe". U ovom slučaju, ulaz su "novozaraženi", a izlaz "novoizlečeni" i "novoumrli".

Da bi se predstavio konačan bilans zaraze potrebna su samo dva podatka, jer važi jednostavna formula: ukupan broj zaraženih = ukupan broj umrlih + ukupan broj izlečenih. Dok je zaraza u toku, postoji još jedna značajna veličina: "aktivni slučajevi", odnosno broj bolesnih osoba u datom trenutku. Dobija se oduzimanjem ukupnih brojeva umrlih i izlečenih od ukupnog broja zaraženih. To su slučajevi koji još "čekaju na ishod".

Kao što je poznato, od ova četiri osnovna podatka o epidemiji, za Srbiju su javno dostupna samo ona dva (broj zaraženih i broj umrlih), koja se inače saopštavaju Svetskoj Zdravstvenoj Organizaciji, a druga dva: broj bolesnih (aktivnih slučajeva) i broj izlečenih (oporavljenih), zvanično se ne pominju.

Postoji, doduše, još uvek sajt sa (pre)ambicioznim nazivom "Statistika COVID 19 u Srbiji" u kojem se kao "Broj aktivnih slučajeva za dati datum" prikazuje broj hospitalizovanih lica za dati datum, a to je samo podskup skupa aktivnih slučajeva. Dijagram "Ukupan broj izlečenih lica od početka pandemije" prestaje 7. juna 2020. godine. Od tada pa nadalje, nema ni pomena o tome koliko ima bolesnih koji se leče kod kuće, i koliko je pozitivnih i sumnjivih koji su u samoizolaciji bez simptoma. A bez ovih podataka, u toku epidemije nije moguće iole objektivno predviđanje kako će se epidemija razvijati. Prognoziranje se svodi na gatanje.

Institut za zdravstvenu metriku i evaluaciju (IHME) iz Vašingtona bavi se prognoziranjem u zdravstvu. Razvijen je računarski program za grafičko predstavljanje "tri različita scenarija koja mogu da pomognu kreatorima politike da shvate kako različite političke odluke mogu uticati na tok epidemije na njihovoj lokaciji". Prognoza ukupnog broja smrtnih slučajeva za Srbiju, data krajem avgusta, pokazala se veoma dobra, ali kratkoročno, za septembar. Predviđala je da će najverovatnije maksimum broja umrlih u jednom danu biti 23. oktobra (101), Zvanično je vrh bio dve nedelje kasnije i iznosio "samo" 69. To je najveći broj lica umrlih dnevno zbog korone u Srbiji. Sada imaju novu prognozu, ali njemu je to nepotrebno. On ima viziju. I obećava. Kule i gradove.

Verovali ili ne, prema zvaničnim podacima, 14. novembra broj umrlih zbog kovida (sveden na milion stanovnika), bio je u Srbiji 2,43 puta veći nego u svetu ukupno. U međuvremenu taj odnos je nastavio da raste i 23. decembra dostigao 2,66. Ova promena je prevashodno posledica porasta broja umrlih u Srbiji (skoro 16% tokom tog perioda).

Verovali ili ne, postoji bar jedna zemlja u kojoj građani veruju svojoj vlasti. To je Danska. Ima malo manje od šest miliona stanovnika, a ukupan broj zaraženih lica u njoj je duplo manji nego u Srbiji, Broj umrlih je čak više od četiri puta manji.

U čemu je trik?

Kažu da je uspešno sprovođenje borbe sa virusom povezano sa visokim nivoom poverenja u vlast.

Prosto k'o boza.

Verovatno su to postigli tako što nisu dozvolili da se epidemiologijom bave politikanti: pedijatri, samozvani eksperti i drugi.

Petar Bošnjaković, doktor tehničkih nauka, profesor u penziji.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 7

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Srbija u dve kolone

Zoran Živković [22.01.2025.]




Video dana

Ne igraj fudbal sa rukama u džepovima

Anketa

Da li ćete kupiti akcije NIS-a?

Rezultati