Korona
29. 11. 2021. 10:10 1
KBC "Zvezdara" izlazi iz crvene zone
Kliničko-bolnički centar "Zvezdara" izlazi iz crvene zone. Direktor te zdravstvene ustanove, prof. dr Petar Svorcan, kaže za RTS da će tokom ove nedelje biti obavljena dezinfekcija i čišćenje, a da se nadaju da će prve nekovid pacijente primiti krajem ove ili početkom sledeće sedmice.
- Još jednom bih ponovio građanima da čuvaju sebe, čuvaju svoje bližnje, poštuju procedure, družite se, ali u što manjem broju, maske, vakcinacija, distanca to je nešto što će sačuvati sve nas, ali i KBC "Zvezdara" da ostane u nekovid režimu - poručuje Svorcan.
Prof. dr Petar Svorcan ističe da su lepe vesti da posle dva meseca i 10 dana danas je prvi dan da KBC "Zvezdara" nema više pozitivnih hospitalnih pacijenata.
- U toku vikenda smo određeni broj pacijenata raselili u druge kovid bolnice i otpustili - kaže Svorcan.
Ističe da sa dezinfekcijom i čišćenjem kreću već danas.
- To je dosta težak posao gde moramo ispoštovati određene procedure, pogotovu čišćenja i sređivanja aparata i mašina. Po zahtevima proizvođača to zahteva određeno vreme i mi se nadamo da ćemo u toku ove nedelje uspeti sve da očistimo, dezinfikujemo i sredimo kako bi bilo potpuno bezbedno za sve naše nekovid pacijente - navodi Svorcan.
Na pitanje kada će početi prijem nekovid pacenata, Svrcan kaže da se nada da će tokom ove nedelje sve pripremiti, a da će krajem sedmice na sajtu postaviti detaljno uputstvo.
- Krajem ove nedelje i početkom sledeće nadamo se da ćemo krenuti sa prijemom naših pacijenata - dodaje on.
Ističe da će najpre zbrinjavati urgentne pacijente koji imaju prioritetne upute, pacijente sa malignim bolestima, hronične pacijente u pogoršanju.
- Naši pacijenti znaju da preko izabranog lekara uvek mogu dobiti uput za našu bolnicu, a tu je i Hitna služba koja radi 24 sata za zbrinjavanje hitnih pacijenata - navodi Svorcan.
"Osećali smo se razočarano što nismo mogli da spasimo neki mladi život"
Ovo je peti put da je KBC "Zvezdara" bio u kovid sistemu, a Svorcan kaže da su u tom periodu zbrinuli oko 2.300 pacijenata.
- U odnosu na prethodni put priližno slično srednje teške i teške kliničke slike, a specifično je to da smo sada dosta imali mlađih ljudi i nažalost dešavalo se da pored svih preduzetih mera i svega izgubimo bitku i izgubimo mlade živote. To su bili pacijenti koji nisu bili vakcinisani, a posle toga smo se osećali veoma razočarano što nismo mogli da spasimo neki mladi život - naglašava Svorcan.
Ističe da su jednog dana imali rekordnu potrošnju kiseonika u odnosu na sve prethodne talase – to je bilo 7,5 tona, a da je to količina koju u normalnom režimu potroše za nekoliko meseci.
Komentari 1
ostavi komentar