Kolumne
13. 01. 2024. 07:00 28
Za koga igra taj Bilčik?
Nismo na terenu fudbala, ali je krajnje vreme da se zvaničnicima Evrope postavi pitanje za koga i koju igru igra Vladimir Bilčik, izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju, jer taj čovek od samog početka imenovanja na tu funkciju radi sve suprotno od onoga što su zvanični stavovi i principi Evropske unije. Nije karakter ovog teksta da ulazi u genezu tog delovanja - dugo bi potrajalo, pa da krenemo od ovog poslednjeg - izbori u Srbiji.
Naravno, Vladimir Bilčik je za vreme nedavnih izbora boravio u Srbiji, kao i 350 međunarodnih posmatrača, uglavnom iz te iste Evrope, koji su nadgledali kompletan izborni proces. I dok su njihove prve izjave bile da je tu bilo svega i svačega - zloupotrebe javnih resursa, zastrašivanja, pritisaka, kupovine glasova, a jedan od njih, Andreas Šrider, član posmatračke misije Evropskog parlamenta je to i direktno opisao.
- Posmatrao sam mnoge izbore, ali protekli u Srbiji su bili daleko od bilo kakvih evropskih standarda - rekao je Šrider.
Vladimir Bilčik se odmah po održanom glasanju izjasnio da su izbori u Srbiji dobro sprovedeni. Jesu, to niko ne spori, ali što bi pokojni Ajnštajn rekao - sve zavisi sa koje distance to posmatrate i rasuđujete. Za pretpostaviti je da je gospodin Bilčik iz svoje Slovačke doleteo avionom, pa iz vazduha nije mogao da vidi stotine autobusa koji su dovozili glasače iz bratske Republike Srpske, u meri koliko je to potrebno za pobedu bratskog režima u Srbiji.
Malo zatim, po povratku iz Srbije, suočen sa poplavom negativnih komentara iz sveta o izborima u Srbiji, Bilčik se "korigovao" izjavom da sve nepravilnosti treba istražiti. Ta se izjava može okarakterisati kao "opšte mesto", jer sve neobične pojave treba istražiti pa tako i ovu, da bi malo zatim to i pojasnio - te istrage treba da sprovedu institucije u Srbiji. Institucije kojih nema, jer je sve institucije u Srbiji preuzeo njegov napredni partijski drug Alekdsandar Vučić, što je njemu, izvestiocu EU za Srbiju to dobro poznato, pošto se već duže vremena nalazi na toj funkciji.
I tu, po mišljenju mnogih komentatora leži odgovor na ova pitanja - Vladimir Bilčik je član grupe Evropskih narodnih partija - Hrišćanskih demokrata, gde onako kako su se deklarisali, pripada i naša Srpska napredna stranka, pa se to njegovo delovanje tumači po osnovu njihove zajedničke partijske pripadnosti.
Ovaj autor, baš i nije rad da to tako pojednostavi. Prvo, ne verujem da se iko u Evropi bavio pitanjem koliko je naša SNS zaista napredna i demoktratska - pa tako i za ostale evropske narodne partije, članice EPP, tako da se tu sudeći po ukupnom delovanju te najbrojnije grupacije evropskog parlamenta nije našao samo onaj ko nije hteo. Drugo, čak i takvi kakvi su, ja ne verujem da su oni toliko orni da se bave pravim stanjem demokratije u Srbiji, pa gospodin Bilčik to zloupotrebljava i koristi po svom slobodnom uverenju, pa bi, što bi rekao Bilčik, i te pojave trebalo istražiti - od strane evropskih institucija, a ne ovih naših.
Ilustracija svega gore rečenog upravo je demonstrirana ovih dana - međunarodni posmatrači su, u kontekstu zahteva da izbore u Srbiji treba ponoviti, tražili da Evropski parlament otvori raspravu o tome i pre njihovog konačnog izveštaja koji treba da bude dat do kraja februara. Međutim EPP i Bilčik su tu inicijativu osujetili, pa će Evropski parlament o tome raspravljati zajedno sa izveštajem - onda kad u Srbiji već bude konstituisana nova Skupština, tako da će se - ako Bilčik i njegova ekipa to dopuste, domašaj njihovog upozorenja eventualno svesti na jednu od mnogobrojnih deklaracija, koja bi kao i sve dosadašnje mogla biti napisana na okruglo, kako bi mogla biti okačena o klin.
Nije to jedini slučaj takvog delovanja Bilčika i EPP. Od skorašnjih, u sećanju je i njihovo uspešno lobiranje da se iz izveštaja EU o medijskoj situaciji u Srbiji izostavi slučaj Telekoma - koji je inače centralna figura ove vlasti o kupovini i podržavljanju svih nezavisnih medija u Srbiji, pa se i taj izveštaj sveo na puku deklaraciju, od koje naravno nije bilo ništa, o čemu govori i najnovija promena vlasništva NIN-a, sa kompletnom promenom uređivačke politike, lista koji je čak i u "ono vreme", za vreme Tita, bio prozor demoktratskog gledanja na svet.
Poslednji slučaj, ovog slovačkog naturščika, pa da završimo sa njim, zabeležen je u jučerašnjem intervjuu Glasu Amerike. Upitan šta misli o vestima koje dolaze od srpske vlasti da se jedna država mešala u izbore u Srbiji, on je vešto to preokrenuo, rekavši da bi to mogla biti samo Rusija, pa proizilazi da su Rusi ometali Vučića i uticali na rezultat izbora, naravno za račun opozicije.
Na kraju, ostaje pitanje za Evropsku uniju - zašto se čudite što interesovanje za pristupanje EU u Srbiji drastično opada. Ko bi sa vama, takvim kakvi ste. Rusi bar nisu licemerni.
Ovaj autor, moram to da napomenem, je Evropljenin - i po tome što njegova matična država tu pripada i po tome što pored srpskog ima i britansko državljanstvo. U pravu je bila ta moja "second country" što je istupila iz Evropske unije. Neće valjda tolerisati da joj Bilčik i družina kroje politiku.
Dragiša Čolić
Komentari 28
ostavi komentar