Kolumne
16. 06. 2023. 15:43 28
Slavica Đukić Dejanović: Večita ministarka opšte prakse
Predlog režima za ministra prosvete je istaknuta političarka iz perioda najvećeg nasilja, perioda kada su profesori proterivani sa univerziteta, a mladi iz zemlje, kada su Srbijom, kao i danas, vladali SPS, JUL i radikali.
Predlog da nova ministarka prosvete bude prof. dr Slavica Đukić Dejanović vodi nas još dalje i dublje u političku atmosferu devedesetih. Kandidatkinja za ministarku bila je potpredsednica SPS-a devedesetih godina koje predstavljaju najteže godine u novijoj istoriji Srbije obeležene sankcijama, ratovima, izolacijom, bombardovanjima, ratnim profiterstvom, kulturnim i obrazovnim sunovratom.
Sedamdesetjednogodišnja ministarka opšte prakse i bliska prijateljica porodice Milošević je dobila partijski zadatak da po čeetvrti put bude ministarka i ovoga puta vodi prosvetu. Taj predlog dolazi u teškim vremenima kada je obrazovnom sistemu, više nego ikad, potreban novi pedagoško-obrazovni sistem vrednosti, nikako onaj čiji je Slavica Đukić Dejanović perjanica.
Dokaz da ovoj vlasti nije stalo do oporavka obrazovanja ove zemlje je i činjenica da će desnu ruku ministarki predstavljati državni sekretar, sedamdesetdvogodišnji prof. dr Ivica Radović, istaknuti Julovac, koji je bio i ostao dekan u vreme Zakona o visokom obrazovanju iz 1998. godine kada je veliki broj profesora izbačen sa univerziteta, neki od njih zauvek.
Proveren kadar SPS-a i JUL-a
Dakle, ministarstvo će voditi provereni SPS-JUL kadar. Ostaje još da im se pridruži Željko Mitrović kao ministar kulture i da imamo kompletnu sliku vremena koje nam svima unosi nelagodu kada se istog setimo: bombe, prazni rafovi, kič i šund, hiperinflacija.
Kontrolnu funkciju nad radom ministarstva ima Odbor za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo Narodne skupštine kojim predsedava sedamdesetčetvorogodičnji prof. dr Marko Atlagić, nekada član Srpske radikalne stranke, a sada Srpske napredne stranke. Marko Atlagić je uveliko poznat srpskoj javnosti po svojim nastupima u parlamentu gde se besprizorno odnosio prema glumcima i drugim javnim ličnostima.
Postavlja se i pitanje zašto je ova vlast toliko ljuta na Univerzitet u Beogradu, pa evo već 11 godina ni jedan ministar prosvete ne dolazi sa ovog najvećeg, najstarijeg, najznačajnijeg i najbolje rangiranog univerziteta u zemlji. Zbog doktorata Siniše Malog ili više od hiljadu potpisa pripadnika akademske zajednice koja podržava mirne proteste protiv nasilja?
Novo rukovodstvo ministarstva prosvete dolazi u vremenu kada se naučnim radnicima uručuju otkazi zbog tvitova koji nisu po volji vlasti, pa se postavlja pitanje da li se sprema novi obračun sa akademskom zajednicom?
Vladimir Obradović, profesor Fakulteta organizacionih nauka u Beogradu i narodni poslanik (Vreme)
Komentari 28
ostavi komentar