Izbori 2024
17. 01. 2024. 21:14 2
Socijaldemokrate zahtevaju istragu zbog izborne krađe
Danas Evropski parlament raspravlja o teškoj situaciji u Srbiji nakon izbora koji su obeleženi ozbiljnim optužbama za izbornu prevaru. Socijaldemokrate su zatražili ovo razmatranje kako bi pozvali na nezavisnu istragu svih prijavljenih nepravilnosti i podržali hiljade Srba koji izlaze na ulice tražeći pravdu, demokratiju i evropsku budućnost.
Andreas Šider, poslanik Socijaldemokrata i član izborne misije Evropskog parlamenta, izjavio je:
- Dugogodišnji predsednik Aleksandar Vučić i njegova vladajuća stranka SNS trebalo bi konačno da stupe u kontakt s ljudima koji izlaze na ulice u znak protesta, umesto da deluju protiv njihovih interesa i napadaju međunarodne posmatrače. Trebalo bi da se bez oklevanja uhvate u koštac s prijavljenim izbornim nepravilnostima, zaustave kampanju dezinformacija i suzdrže od lažnih optužbi - naveo je Šider.
- Kupovina glasova i krađa, dovođenje birača autobusima u Beograd, govor mržnje u kampanji, uznemiravanje novinara i civilnog društva, pristrasni mediji, zloupotreba administrativnih resursa, moguće rusko ili drugo strano maligno mešanje i manipulacija - to su izuzetno zabrinjavajući izveštaji o izbornoj prevari koji zahtevaju nezavisnu istragu. Nema sumnje da politička kriza u Srbiji, kandidatu za članstvo u EU, zahteva našu potpunu pažnju - kazao je Šider.
Tonino Pikula, portparol Socijaldemokrata za spoljne poslove, smatra da su izbori u Srbiji bili nepravedni.
- 361 međunarodni posmatrač iz 45 zemalja ocenio je da su nedavni izbori u Srbiji bili nepravedni, sa brojnim kršenjima demokratskih principa i izbornih pravila. Ovo su bili treći parlamentarni izbori u tri i po godine. Sve to vodi zaključku da se u Srbiji izbori koriste kao sredstvo stvaranja vanrednog stanja i očuvanja autokratske vlasti predsednika - dodao je Pikula.
- Ovo nije samo rasprava o poslednjim izborima u Srbiji, već i o odnosu EU prema Srbiji i celokupnom Zapadnom Balkanu, jer stabilnost Vučićevog režima odražava nestabilnost drugih zemalja u regionu, naime Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Kosova. Takođe treba napomenuti da u Srbiji raste polarizacija prema EU, dok podrška Rusiji Putina ostaje visoka - nastavlja Pikula.
- Iz svih ovih razloga ponovno potvrđujemo naše snažno uverenje da bi EU trebalo da prekine svoju politiku popuštanja prema Vučiću i osigura da Srbija, kao najveća zemlja u regionu, u potpunosti preuzme odgovornost za stabilnost i mir na Zapadnom Balkanu - zaključuje Tonino Pikula, portparol Socijaldemokrata za spoljne poslove.
Komentari 2
ostavi komentar