Beograd
24. 11. 2023. 08:58 2
Pukotine na kućama se množe, pomoć ne stiže
Posle dve nedelje od pucanja vodovodne cevi u Novogradskoj ulici krovovi na objektima se ulubljuju, cigle, podovi i zemlja u dvorištu razmiču, a stanari su prepušteni sami sebi.
Situacija u domovima u Novogradskoj ulici od broja 41 do 45 gde je pre dve nedelje pukla vodovodna cev, koju su, kako tvrde stanari, radnici „Beogradskog vodovoda i kanalizacije” popravili tek posle četiri dana, sve je gora. Kuća u broju 43 nagla se ka ulici dvadesetak centimetara, u nekoliko objekata pukotine na zidovima se povećavaju, krovovi se ulubljuju, cigle, podovi i zemlja u dvorištu razmiču... U njena dva stana više niko ne živi, ljudi su bili prinuđeni da se privremeno isele. Lokal u objektu do nje je zatvoren, a u jednoj od kuća u dvorištu koja je „kritična” i dalje živi porodica sa detetom. Za ovo vreme konkretne pomoći kojoj se nadaju žitelji tog dela Zemuna – bilo finansijske ili plaćenog smeštaja – još nema.
– Juče ujutro u ulici je ponovo osvanulo jezero. Ovog puta nije pukla vodovodna cev, ali se voda od kiše slila na jedno mesto jer je kolovoz ulegao posle popravke vodovoda. Situacija je gora nego što je bila. Naša kuća, doduše, više ne „klizi” onako brzo ka ulici kao što je to bilo prvih dana, ali se i dalje naginje. Supruga i ja povremeno dođemo, obiđemo je, da vidimo da se nije pomerio najlon koji sam morao da stavim na terasu kako i s te strane voda dodatno ne bi ulazila u objekat. Ali ovde više ne sme da se živi – priča jedan od stanara kuće u Novogradskoj broj 43. On ističe da je angažovao privatnog veštaka koji je procenio da njihovu kuću nije moguće dodatno osigurati, već bi ona morala da se ruši.
I u stanu do njega situacija je loša. Karatavan samo što nije pao, a pločice u hodniku su potpuno popucale i razdvojile se. U kući do njihove stanje je još gore. U ostavi gde već od prvog dana zjapi rupa urušio se plafon, u dnevnom boravku i dečjoj sobi sve su veće pukotine, a zajednički zid sa susednim dvorištem rascepio se na više mesta zbog čega su se podigli crepovi na krovu.
– U rupu u ostavi gde su dve ruke mogle da stanu morali smo da stavimo stiropor kako bismo bar malo sprečili da kroz nju duva vetar. Sad nam se i plafon urušio. Samo čekamo da se odvali. Od nadležnih za sada, osim predstavnika opštine Zemun, nije niko dolazio. Rekli su samo da će doći ovi iz „Dunav osiguranja”, da oni pogledaju štetu. Koliko smo razumeli, oni su osiguravajuće društvo „Vodovoda”. Šta će oni reći – ne znamo. Prva žena građevinski inspektor koja je dolazila i popisala štetu samo je napravila zapisnik i to je to – ističe vlasnik jedne od kuća.
On kaže da im nije jasno zašto im se niko od nadležnih ne obraća i strahuje od onoga što dolazi.
– Situacija jeste i sada grozna, ali je pitanje kako će biti kada padne sneg. Šta onda da radimo?! Gde ćemo tada da se sklonimo? – pita se on.
Komšije iz ovog dela Novogradske kažu da bi voleli da u svojoj ulici vide nadležne iz grada, da se oni uvere koliko su im kuće oštećene i da im kažu šta može da se učini.
Pitanja da li je u ovu ulicu u Zemunu dolazio stručnjak Gradskog zavoda za veštačenje, šta je utvrdio i koji su konkretni koraci grada „Politika” je uputila Gradskoj upravi, ali odgovor nismo dobili.
Kada se slična situacija dogodila pre četiri godine u istoj ulici, ali kod broja 19, grad je oštećenima podelio novčanu pomoć u iznosu od tri prosečne plate (tada je to bilo oko 170.000 dinara), predložio smeštaj u Kamendinu (na šta niko od ugroženih žitelja nije pristao) i kasnije platio izradu projekta sanacije oštećenih objekata Građevinskom fakultetu. Obnovljena je i ulica, urađena i do tada nepostojeća kišna kanalizacija. Nakon toga žitelji ovog dela Novogradske „pali su u zaborav” zbog čega su neki tužili grad, a parnica još traje.
Komšije iz gornjeg dela Novogradske nadaju se da ih neće zadesiti sudbina najbližih suseda i da će im sadašnja gradska garnitura pomoći da reše problem za koji nisu ni krivi ni dužni.
Komentari 2
ostavi komentar