Beograd
26. 05. 2023. 06:00 4
Šapiću, šta je ovo na Zemunskom keju? (FOTO i VIDEO)
Nije prvi put, ali je podjednako grozno kao i svih prethodnih godina, meseci, dana - Zemunski kej je zapljusnut smećem, plastičnim otpadom, granama, ostacima stabala i tako postaje leglo eventualne zaraze i larvi insekata, koji nam zagorčavaju život.
Ko god da prošeta ovim divnim delom Beograda zapitaće se zašto i kako gomila đubreta zapljuskuje priobalje umesto talasa lepog plavog Dunava, između ostalog baš na mestu odakle se pontonskim mostom spajaju kej i kupalište Lido, što se lepo vidi na fotografijama koje je ekipa portala K1info.rs na ovom mestu napravila.
Odgovor leži u ljudskom nemaru, istom onom koji je uzrokovao da nam đubre zatrpa i Drinu i Lim, odakle su tone i tone "otrova" izvučene, čije ćemo posledice tek osetiti...
Nažalost, građani izgleda da ništa nisu naučili iz ovoga, a ni iz ranijih ekoloških katastrofa, da će priroda sve što joj radimo debelo da nam vrati.
Gomile đubreta, flaša, otpada, stabala i komada drveta plutaju na površini vode. Jeste da su vodostaji u porastu i da je bilo više kiša nego što smo navikli za ovo doba godine, ali je zabrinjavajuće to što i Dunav postaje kao reka Lim, koja je pored otpada donela građanima i zmije.
Tužan je prizor prljavog priobalja, a još su tužniji građani, koji se pitaju kako i zašto, šta nam ovakve reke donose. Bolesti, zmije, pacove? Ne samo da je ugroženo naše zdravlje, već je u problemu i ceo ekosistem koji se tu nalazi.
Istina je da su godinama unazad radnici JKP "Gradska čistoća", i to mehanizacijom, čistili i uređivali deo obaloutvrde, kao i šetalište duž Keja oslobođenja, ali očigledno nedovoljno.
Jer i sada, kada prošetate Zemunskim kejom - naići ćete na krš, stoga, dragi naši sugrađani i gosti Beograda, uživajte u prirodi, parkovima, šetalištima, ali ne ostavljajte i ne bacajte smeće u reku.
Očuvanjem prirode čuvamo zdravlje svih ljudi, a pravo svih građana je da žive u čistom i zdravom okruženju.
Komentari 4
ostavi komentar