Beograd

[ Izvor: Insajder ]

20. 05. 2021. 14:57 3

PROKOP CRNA RUPA BEOGRADA: Novi ugovori, nove sumnje na zloupotrebe

Železnička stanica Prokop, koja će prema najnovijim planovima biti nova glavna železnička stanica u Beogradu, gradi se već punih 50 godina. Sama izgradnja obeležana je nizom zloupotreba, ali i u nereagovanjem institucija na javno objavljene, pa i prijavljene nezakonitosti. Samo poslednja u nizu je odluka Višeg javnog tužilaštva da, bez ikakvog obrazloženja, odbaci inicijativu nevladinih organizacija o poništavanju, kako navode, nezakonito potpisanog ugovora za izgradnju zgrade železničke stanice.

- Po pitanju Prokopa ono što je sigurno jeste da se punih 50 godina na ovom projektu ne može uraditi ništa što nije skopčano sa kontroverzama, zloupotrebama, korupcijom i prevarama. Dakle, ništa ljudski i pošteno - ocenjuje za Insajder Dragan Dobrašinović iz Koalicije za nadzor javnih finansija, jedne od nevladinih organizacija koje od početka prate dešavanja oko ovog kapitalnog državnog i gradskog projekta.

Upravo oni, zajedno sa kolegama iz organizacije Transparentnost Srbije, početkom godine obavestili su javnost da je Republička direkcija za imovinu, kao državna institucija, nezakonito odabrala privatnog partnera za zajedničku izgradnju zgrade železničke stanice "Beograd-Centar" (Prokop), parkinga i pratećih komercijalnih sadržaja.

Za realizaciju ovog projekta Republička direkcija za imovinu je imala pravnu mogućnost da sprovede ili objedinjeni postupak javno-privatnog partnerstva, ukoliko su za to ispunjeni uslovi. Druga opcija je više odvojenih postupaka koji su uređeni zakonima Republike Srbije - jedan za nabavku radova izgradnje železničke stanice i drugi za prodaju građevinskog zemljišta za izgradnju komercijalnih objekata.

Umesto toga, Republička direkcija za imovinu se opredelila za to da sprovede postupak koji nije uređen nijednim pravnim aktom i koji ne obezbeđuje adekvatan nivo transparentnosti, precizne kriterijume za odabir najpovoljnije ponude i mogućnost zaštite prava zainteresovanih partnera, ocenjuju nevladine organizacije koje se godinama bave tenderskim procedurama u Srbiji.

Zbog toga što postupak za koji se Republička direkcija opredelila u srpskom zakonodavstvu ne postoji i nije moguć, ove dve organizacije početkom februara podnele su i inicijativu tužilaštu da poništi potpisan ugovor. Više tužilaštvo međutim, sredinom marta, obaveštava ih, bez ikakvog obrazloženja, da neće pokrenuti postupak.

Godinama pred Upravnim sudom predmet sa oznakom “Prokop”

Inače, ovo nije prva nepravilnost u vezi sa Prokopom koju su primetile nevladine organizacije. Upravo je organizacija na čijem je čelu Dobrašinović, kao građanski nadzornik, posmatrala sprovođenje tendera za deo projekta Prokop, koji je finansiran iz kredita u vrednosti od 26 miliona evra. 

Utvrdili su brojne nepravilnost, ali uprkos tome 2014. tadašnji direktor Železnice Dragoljub Simonović i direktor Energoprojekta Vladimir Milovanović kao nosilac konzorcijuma potpisuju ugovor.

Koalicije za nadzor javnih finansija, nevladina organizacija koja je bila građanski nadzornik, pokreće zbog toga postupak pred nadležnim institucijama.

- I sad verovali ili ne, Prokop je otvoren ako se ja ne varam 2016, a pred Upravnim sudom se i dan danas vodi postupak sa nazivom "Prokop". I dan danas, vodi se jedna uzaludna pravna bitka koja ništa neće promeniti - rekao je Dragan Dobrašinović u serijalu Insajdera „Politika kao biznis, država kao partijski plen“. 

Kako dodaje, pravnu bitku pokrenuli su nakon što su kao građanski nadzornici, primetili i upozorili državne institucije na brojne nepravilnosti pri samoj dodeli ovog posla.

- Prvo nije nam bilo jasno kako to da je nabavka narasla sa prvobitnih 20 miliiona evra, recimo, na 26 miliona evra. Onda smo ih pitali, oni su se isto tako malo isčuđavali i onda su nam objašnjavali… to je izgledalo strašno komično. Kad je neko sledeći od tih direktora shvatio da to ne pije vodu, onda se javio i rekao: Ako vas interesuje zbog čega je nabavka narasla za šest miliona evra najbolje pitajte naše direktore, dakle onaj top menadžment, a bolje nemojte ni njih, nego pitajte političare, oni će vam reći zbog čega je ovo 26, umesto 20 miliona evra - objašnjava Dobrašinović.

Tender nastavljen uprkos sukobu interesa

Visina cene nije bila jedina sporna već je otkriveno da je u konkretnom poslu bilo i sukoba interesa jer je jedan službenik "Železnica" istovremeno bio na otvaranju ponuda kao predstavnik jednog od ponuđača. To nije smetalo Republičkoj komisiji za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki pa je zahtev nadzornika da se tender preispita - odbijen.

Dobrašinović dodaje da je Upravni sud naložio Komisiji da svoju odluku donese u skladu sa njihovom odlukom, ali da oni to nisu uradili, već su doneli istu.

Deo radova u međuvremenu je završen, postupak pred sudom još traje, a građani Srbije vraćaju kredit iako nemaju odgovor na pitanje da li su radovi ipak koštali više nego što je bilo planirano i da li je do toga došlo zbog korupcije.

U međuvremenu je, nakon potpisivanja spornog ugovora, smenjen direktor "Železnica" Dragoljub Simonović, sada bivši funkcioner SNS-a, koji je osuđen za podstrekivanje paljenja kuće novinara Milana Jovanovića. 

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 3

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


PortretISTI

Zoran Živković [25.06.2025.]




Video dana

Kuju se veliki planovi

Anketa

Ko je kriv za nerede na protestu?

Rezultati