Život

[ Izvor: RTS ]

07. 01. 2025. 11:23 1

Božićni običaji koje smo zaboravili

Pravoslavni vernici danas obeležavaju najradosniji praznik, rođenje Isusa Hrista. Kako smo nekada proslavljali Božić, a kako to danas činimo i na koje običaje smo zaboravili?

Stari običaji za Božić

Pre oko četiri decenije u selu Brza kod Leskovca sasvim drugačije se proslavljao Božić nego danas. Baš tamo se nalazila i jedna od prvih kuća u kojoj je žena bila položajnik. Danas, sve manje na podu sa slamom, sve više okupljena oko trpeze prosečna srpska porodica obeležava Božić, piše RTS.

Velikim migracijama stanovništva iz sela u gradove 50-ih godina prošlog veka mnogi božićni običaji su se izgubili. Ali ono što je ostalo zajedničko za sve krajeve Srbije jesu tri božićna simbola: česnica, položajnik i, naravno, badnjak.

Pripreme za Božić u gradu danas traju mnogo kraće nego što je to nekada bio slučaj, objašnjava veroučitelj Stevan Jovanović. Ne samo u gradovima, već i u selima se gube običaji bez kojih je Božić nekada bilo teško zamisliti.

- Nekada se uzimalo prvo cerovo drvo, pa se ono stavljalo u kajmak, da bi nešto bilo berićetno i uspešno. Izgubilo se dosta simbolike. Nekada su deca tražila poklončiće ili nešto što je vredno sakrivene u slami koja se nalazila na dnu božićne trpeze, pijukala, izgovarala određene blagoslove. Tako da smo te trenutke sa stanovišta teologije periferne, ali veoma raskošne smo izgubili - kaže veroučitelj Pete beogradske gimnazije Stevan Jovanović.

Etnolog Vesna Marjanović objašnjava da ima još zaboravljenih božićnih običaja.

- Ta vera da su pokojnici, odnosno svi preci i živi zajedno, pa su se sklanjale sve oštre stvari iz kuće, pa su se uvezivale viljuške i noževi, sedelo se na podu, da je što bliže zemlji i pokojnicima, to je danas postalo besmisleno - ukazuje Marjanovićeva.

Da su neki običaji obesmišljeni ili u gradovima zaboravljeni, nije slučaj samo u Srbiji. Božićni obrasci menjali su se i u ostalim slovenskim, ali i zapadnim katoličkim zemljama.

- U urbanim sredinama se drugačije živi i potpuno su se određeni rituali sveli na tu simoliku - na unošenje badnjaka, na posnu večeru, isto tako za Božić - donošenje pečenice, okupljanje porodice, isto tako i posećivanja… A nekada je bilo da se za Božić nigde ne ide - navodi etnolog.

Zanimljivo je i to da mnoge božićne običaje koje smo nasledili od predaka nisu bili u duhu hrišćanstva.

- Hrišćanstvo se jako teško prima u seoskim sredinama i ono se tu mnogo više meša sa paganskim prethrišćanskim nasleđem koje svaka sredina ima. Tako da praktično, mi smo danas generacije koje imaju, mogu da kažem i srećnu okolnost, da život u gradovima nas je odvojio od ruralnih pa samim tim i paganskih modela religioznosti koje smo mi tokom istorije povezivali sa hrišćanstom koje smo primali - ističe veroučitelj Jovanović.

Ipak, novinari RTS su pitali sveštenika koji su to božićni običaji na kojima crkva insistira da ne smeju da se zaborave?

- Kroz to badnje drvo koje se nekada unosilo da se donese zdravlja, buućnosti, novog ploda, kroz tu badnju večeru gde se cela porodica okupljala upravo se slavio događaj te svetske porodice koju je Hristos doneo da smo svi zajedno i da svi zajedno idemo napred. To je ono što crkva stalno podseća - kaže sveštenik Gligorije Marković, paroh voždovački iz Hrama Svetog Cara Konstantina i carice Jelene.

A mi vas podsećamo da je Božić dan poštovanja, sloge, mira i ljubavi i da je važno da ga tako i proslavite, naravno uz običaje bilo iz vašeg sela ili grada.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 1

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Sufler

Zoran Živković [31.12.2024.]




Video dana

Uživajte u praznicima

Anketa

Da li će SAD zaista uvesti sankcije NIS-u?

Rezultati