Život
01. 06. 2024. 05:06 6
VATROGASCI SRBIJE Heroji koji spasavaju tuđe živote
Gotovo da ne postoji lista najtežih, ali i najhumanijih zanimanja na svetu, a da se u prvih deset nije našao posao vatrogasca. Skoro svaki dan oni svoj život izlažu opasnosti, a njihov zadatak nije samo da se bore sa plamenom, već pružaju pomoć i u slučaju vremenskih nepogoda, saobraćajnih nesreća, spašavaju imovinu…
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, tokom 2023. godine vatrogasci u Srbiji imali su 35.660 intervencija i spasili su 1.810 života.
- Upravo taj srećan ishod je ono što nema cenu - kaže za Infostud Boro Majkić, komandant Vatrogasno spasilačkog bataljona Pančevo, koji je svoju karijeru započeo davne 1992. godine.
Svake godine, MUP Srbije raspisuje konkurs za nove vatrogasce širom Srbije, koji podrazumeva trodnevno testiranje. Kandidati koji prođu, dalje idu na obuku koja traje oko četiri meseca. Tek pošto je uspešno završe, stiče se uslov za dobijanje posla.
- Najteži deo selekcije je na samom početku. To je psihološko testiranje. Najveći broj kandidata upravo tu bude eliminisan. Ljudi često pogrešno misle da je to test inteligencije, pa budu u čudu kako nisu prošli. Ali, to je zapravo ozbiljan test ličnosti koji jasno pokazuje da li ste za ovo zanimanje ili ne. Jer, ne može i ne treba da poseduje iste osobine, recimo, neko ko će biti čuvar zatvora i vatrogasac, iako obojica moraju da prođu to testiranje - objašnjava on.
Kada je reč o požarima, Majkić navodi da su mu najteža bila ona za vreme NATO bombardovanja.
- Požarima su bile zahvaćene ogromne površine, gašenja su trajala i po nekoliko dana, čak i pod vazdušnom opasnošću. Ali od gašenja požara vatrogascima teže padaju tehničke intervencije u nesrećama gde ima smrtno stradalih, ali i one u kojima od brzine pružanja pomoći zavisi ljudski život - smatra sagovornik.
Srbija trenutno ima oko 3.200 vatrogasaca spasilaca u okviru sektora za vanredne situacije, dok broj žena među njima na nivou države ne prelazi 50. Iako ima tek 31 godinu, Katarina Đorđević u Sektoru za vanredne situacije Pančevo radi već 12 godina.
- Otac mi je policajac, uniforma mi je bila pred očima od kada znam za sebe. Oduvek sam priželjkivala da je i ja u svom poslu nosim. Nakon završetka moje srednje škole, bio je raspisan konkurs za vatrogasce spasioce, prijavila sam se i prošla uspešno sva testiranja i obuku. Vrlo brzo sam shvatila da je to profesija kojom želim da se bavim i više i ne mogu da se zamislim ni u čemu drugom - kaže ova devojka.
Smene vatrogasaca su u "turnusima", odnosno traju po 12 sati, nakon čega su 24 sata slobodni, pa 12 sati rada, i opet slobodnih 48 sati. Zbog težine posla, ovo zanimanje spada u ona sa benificiranim radnim stažom. Kada je reč o platama, one su na početnoj poziciji malo iznad 70.000 dinara.
Komentari 6
ostavi komentar