Život
18. 10. 2022. 06:00 0
"Želimo da živimo dostojanstveno": Raspada se zgrada solidarnosti
Zgrada solidarnosti u Kruševcu u kojoj žive roditelji sa decom koja imaju smetnje u razvoju se bukvalno raspada, a lokalna samouprava, iako ima obavezu, ne sanira taj objekat.
Ona je napravljena pre desetak godina i donacija je nemačke humanitarne organizacije "EESB" kako bi se u njoj nastanili oni koji su teškog materijalnog stanja i imaju zdravstvenih problema. Kada je pravljena zgrada, koja je kompletno opremljena sredstvima ove organizacije, dogovoreno je, za šta postoji i ugovor, da lokalna samouprava održava zgradu.
Kako tvrde oni koji žive u njoj, od toga da je lokalna samouprava održava. Pre određenog vremena, kako je zgrada počela da tone, puna je buđi, stanovnicima je rečeno da će im dati 2.000 dinara da saniraju problem. U više navrata na teren je, po prijavi onih koji žive u zgradi, izlazila inspekcija, ali niko dalje do toga ništa nije uradio.
U jednom od stanova žive 39-godišnja Jadranka Jevremović sa majkom Radicom Ralić (65). Jadranka od rođenja ima dijabetes, nagluva je i neverbalna sa elementima autizma. Pored zdravstvenih problema, one su suočene sa nehumanim uslovima života u 30 kvadrata koliko im je dato u ovoj zgradi. U stanu je vlaga, buđ na svim zidovima, a one nemaju novca da to saniraju, jer žive od 16.000 dinara Radičine penzije i dvadesetak hiljada tuđe nege koliko ona prima jer čuva Jadranku.
Radica kaže da je primorana i da sakuplja sekudarne sirovine kako bi popunila kućni budžet i da prosto nema novca da spreči dalje urušavanje stana.
- Zimi je najteže, jer ne možemo da se grejemo, pošto nemamo sa čim - dodaje Radica, koja je svoj život posvetila bolesnoj ćerki.
Njihova sudbina je teška, a pomoći nema. Kada je Jadranka rođena, Radičin suprug se razveo do nje, jer nije mogao da podnese, barem tako priča, da ima dete sa zdravstvenim problemom.
Njih dve su stanovale privatno dok su imale novca, zatim su se preselile u baraku jednog kruševačkog preduzeća, a odatle pre desetak godina u ovaj stan. Sada nemaju gde dalje, ali ni sredstava da saniraju katastrofalno stanje u stanu.
- Apelujemo na gradsku vlast da im izađu u susret i pomognu, zbog teške situacije. Roditelji koji imaju bolesnu decu su zaista suočeni sa velikom strahotom i nemaštinom. Zakon roditelj-negovatelj koji bi trebalo da se usvoji će im pomoći, ali i u međuvremenu njima treba pomoć - kaže potpredsednica republičkog Odbora za socijalna pitanja i sekretar Gradskog odbora Stranke slobode i pravde u Kruševcu Sonja Antić.
Ona napominje da su ove porodice ostavljene na milost i nemilost vremena i prilika.
- Pored svega, oni se suočavaju i sa ogromnom birokratijom, koja im dodatno otežava život. Roditelji bolesne dece, moraju svake godine da podnose izveštaje o njihovom zdravstvenom stanju, bez obzira što se zna da je reč o trajnom oštećenju i nema poboljšanja - navodi Antić još jednu otežavajuću okolnost u životu ovih porodica.
Na žalost, Jadranka i njena majka Radica su samo jedan primer teškog i nedostojanstvenog života za koji za sada nema rešenja.
Komentari 0
ostavi komentar