Svet
10. 07. 2025. 08:57 2
Najmoćnija zemlja EU za nekoliko meseci može da razvije NUKLEARKU
Nemačka bi u slučaju političke odluke mogla da razvije nuklearno oružje u roku od nekoliko meseci, ocenio je generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafael Grosi.
Govoreći o globalnim nuklearnim pitanjima u intervjuu za više evropskih medija, Grosi je naveo da je Ukrajina donela ispravnu odluku kada je nakon raspada Sovjetskog Saveza 1990-ih predala svoje nuklearno oružje Rusiji, jer bi, kako je rekao, u suprotnom međunarodna zajednica mogla da odbije da prizna njen suverenitet, prenela je poljska "Republika".
Grosi je govorio i o izazovima koje predstavljaju Iran i Severna Koreja, navodeći da međunarodna zajednica mora da održi doslednost u nadzoru i inspekcijama, ali nije izneo konkretne detalje u vezi s aktuelnim stanjem u tim zemljama.
Posebno se osvrnuo na nuklearnu elektranu Zaporožje, koja se nalazi u ratnoj zoni na jugu Ukrajine i koja je trenutno pod ruskom kontrolom.
Iako je elektrana van funkcije, on je upozorio da opasnost ne dolazi iz tehničkih nedostataka, već iz rizika od vojnog udara.
- Za razliku od Černobilja, koji je koristio zastarelu tehnologiju i imao ozbiljne bezbednosne manjkavosti, Zaporožje koristi modernija rešenja iz 1990-ih, uključujući zaštitne kupole i savremenije reaktore. Međutim, problem je što se nalazi u zoni sukoba - rekao je Grosi.
On je istakao da se u elektrani nalazi šest reaktora i velika količina upotrebljenog nuklearnog goriva, što bi u slučaju direktnog napada moglo da dovede do ozbiljnog zagađenja i regionalne nuklearne katastrofe.
Komentari 2
ostavi komentar