Svet

[ Izvor: Index.hr ]

09. 05. 2025. 19:27 0

Stravične procene: Naučnici 2019. "predvideli" nuklearni rat Indije i Pakistana

Napetosti između Indije i Pakistana naglo su eskalirale nakon terorističkog napada prošlog meseca u Pahalgamu, u indijskom delu Kašmira, u kojem je poginulo 26 ljudi. Strah od rata raste, a nekoliko pakistanskih političkih i vojnih zvaničnika preti upotrebom nuklearnog oružja.

U takvoj nestabilnoj situaciji ponovo se širi naučni rad iz 2019. godine, koji je predvideo nuklearni sukob između Indije i Pakistana baš ove godine – izazvan terorističkim napadom sa velikim brojem žrtava.

Studija nosi naslov "Brzo širenje nuklearnih arsenala u Pakistanu i Indiji nagoveštava regionalnu i globalnu katastrofu“, a objavljena je u časopisu Science Advances 2. oktobra 2019. godine. Autori studije, među kojima su Oven B. Tun i Alan Robok, modeluju hipotetički nuklearni sukob između Indije i Pakistana 2025. godine.

Predviđa se da bi takav rat mogao dovesti do između 50 i 125 miliona neposrednih žrtava, kao i do ozbiljnih globalnih klimatskih poremećaja koji bi izazvali široko rasprostranjenu glad.

Kako bi nuklearni rat mogao da počne

Autori studije osmislili su scenario u kojem veliki teroristički napad – prvobitno zamišljen kao napad na indijski parlament – navodi Indiju da rasporedi vojsku duž Linije kontrole (LoC), dok Pakistan odgovara istom merom. Sa rastom napetosti dolazi do pograničnih sukoba i pogibija sa obe strane, što vodi ka brzoj eskalaciji.

"Baš kao u januaru 2002, obe strane mobilizuju i raspoređuju vojsku… Sukobi izbijaju, ima mrtvih na obe strane“, navodi se u tekstu.

Prva upotreba nuklearnog oružja

Prema toj simulaciji, kada indijske snage počnu da napreduju prema pakistanskoj teritoriji, pakistanski generali, u strahu od vojnog poraza, odlučuju da upotrebe nuklearno oružje.

Dan 1: Pakistan koristi 10 taktičkih nuklearnih bombi (snage po 5 kilotona) na sopstvenoj teritoriji protiv indijskih tenkova.

Dan 2: Pakistan ispaljuje još 15 taktičkih bombi. Indija odgovara sa 20 strateških nuklearnih eksplozija u vazduhu iznad pakistanskih vojnih objekata i skladišta nuklearnog oružja.

Ovi napadi izazivaju ogromne požare i oblake dima, slične onima nakon bombardovanja Hirošime ili velikog požara u San Francisku 1906. godine.

Eskalacija koju niko ne može da zaustavi

Umesto da zaustavi sukob, indijska eskalacija vodi do još smrtonosnijeg trećeg dana: Pakistan odgovara sa 30 nuklearnih eksplozija u vazduhu iznad indijskih vojnih garnizona, pomorskih baza i aerodroma, uz još 15 taktičkih napada. Indija zatim gađa 10 pakistanskih vojnih ciljeva u gradovima.

U studiji se opisuje katastrofalna lančana reakcija: bes, panika, nesporazumi i strogi vojni protokoli sa obe strane vode ka potpunom nuklearnom ratu.

Tokom naredna tri dana, Pakistan koristi ceo svoj strateški nuklearni arsenal od 120 bojevih glava, ciljajući indijske gradove. Indija uzvraća sa 70 nuklearnih udara iz vazduha, dok još 100 bojevih glava zadržava u rezervi kako bi odvratila Kinu od eventualnog napada. Ipak, ironija je u tome što nije uspela da odvrati Pakistan.

Posledice za ceo svet: Desetine miliona mrtvih, milijarde pogođene

Ako obe zemlje poseduju po oko 250 nuklearnih bojevih glava, autori upozoravaju na strašne posledice: između 50 i 125 miliona mrtvih u prvom talasu, u zavisnosti od jačine oružja; veći gradovi u Indiji i Pakistanu biće uništeni ili postati nenastanjivi; infrastruktura poput zdravstva, saobraćaja, snabdevanja energijom i finansijskog sistema biće potpuno uništena.

Dim i ekstremni požari izazvaće klimatske promene koje će pogoditi ceo svet i izazvati glad koja bi mogla da pogodi milijarde ljudi.

"Posledice bi bile ogromne i globalnih razmera“, zaključuje se u studiji.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Teret uspeha

Zoran Živković [09.05.2025.]




Video dana

Papirna skulptura

Anketa

Da li će Rusija i Ukrajina postići dogovor o primirju?

Rezultati