Svet

[ Izvor: Mediji ]

16. 10. 2024. 22:30 2

Ispovest ukrajinskog snajperiste: Nije to Holivud...

Dvojica ukrajinskih vojnika otkrivaju u intervjuu za Kijev post kako je biti elitni snajperista u aktuelnom sukobu sa Rusijom, ali i kako se bore protiv naoružanih dronova koji seju smrt na celom frontu.

Dok slaba kiša pada sa tmurnog neba, na polju farme koja služi i kao streljana, dvojica snajperista se sastaju sa dobavljačima vojne opreme i municije. Oni su ranije napustili svoju liniju fronta gde su nedavno doprineli velikom uspehu na bojnom polju i odvezli se u pohabanom terencu da održe sastanak.

Tema je municija. Snajperisti, čije ime se ne može imenovati i čija jedinica mora ostati tajna, utvrdili su da municija koju su koristili nije u potpunosti pogodna za njihovu namenu.

- Primali smo sve vrste municije, od svih proizvođača u različitim zemljama. Sve je to dobro zamišljeno, ali otkrili smo da čak i male varijacije mogu da učine naš rad nedoslednim i to nije prihvatljivo u borbi - rekao je borac Oleksandr (nije njegovo pravo ime).

 Od vojnih snajperista treba očekivati rezervisanost, ali bili su topli, otvoreni što je bilo iznenađujuće. Između pušenja cigareta, sveprisutnog proizvoda rata, na svako pitanje odgovaraju sa strpljenjem, dobrom voljom i ljubaznošću.

Postaje jasno da snajperisti, obojica u srednjim četrdesetim, ne samo da su dobri u svom zanatu, već i ponosni što o tome pričaju.

- Postoji mnogo načina da budete uspešan snajperista. Ključno je uspostavljanje odgovarajuće pozicije za gađanje - kaže Oleksandr i dodaje:

- Nije to Holivud gde neki heroj samo luta okolo sa oružjem. Ima mnogo planiranja i mnogo nošenja stvari - oružja, kutija municije, hrane, vode, lične opreme. Poslednja stvar o kojoj želite da razmišljate je da li je municija dobra - kaže snajperista.

Da bi garantovali kvalitet i doslednost, snajperisti i dobavljači njihovih jedinica razvili su jedinstveno rešenje. Oni sada proizvode svoje patrone za municiju – ili „patronije“ kako ih zovu na ukrajinskom. Dobavljači dobijaju sirovine za snajpersku jedinicu, kao što su glave metaka, čaure, barutna punjenja i ostalo, a snajperisti ih ručno sklapaju prema svojim specifičnim standardima i potrebama.

Ideja „uradi sam“ proizašla je iz potrebe i predratnog iskustva snajperista kao sportskih strelaca, a ispunjava njihove zahteve i na drugom nivou.

- Svaka vojska se bavi birokratijom. Kada ovako sami proizvodimo, izbegavamo gomilu papirologije i besmisleno čekanje - otkriva Oleksandr i nagoveštava da njegova jedinica snosi mnoge sopstvene troškove mimo svojih skromnih vojnih plata.

On objašnjava da njihova snajperska jedinica, uglavnom grupa od pet ljudi, ima snažnu operativnu autonomiju.

- Idemo tamo gde smo potrebni. Dogovaramo se sa komandantom o tome koji sektor želi da pokrije i onda nama ostaje da radimo - kaže Oleksandr. koji se bori od 2022. godine.

Njegov uzdržaniji kolega, nazvan Oleh, vadi mobilni telefon. Prelistava svoje fotografije i video zapise i pronalazi dva klipa za deljenje.

Prvi gleda niz cev svog oružja i kroz nišane u neprijateljsku metu. On i njegov tim mogu da pogode mete udaljene do dva kilometra. Na video snimku meta pada.

Drugi snimak je sam Oleh u rovu. Na snimku se smeje dok mu kontrasnajperski hitac prelazi preko glave. Oleh se potom dotakao i priče o naoružanim dronovima koji prave velike probleme u aktuelnom ratu.

- To je stalni taktički ping-pong. Na početku 2022. godine gotovo da nije bilo dronova. Sada su oni najveća pretnja i mi se tome prilagođavamo - kaže on.

Stefan Koršak, vojni specijalista Kijev posta, procenjuje da je oko 80 odsto trenutnih žrtava na bojnom polju od naoružanih dronova.

Snajperisti objašnjavaju svojim dobavljačima mnoge nijanse koje su naučili o smrtonosnim dronovima i kako da se bore protiv njih.

- Različita oprema za elektronsko ratovanje (EV) radi na različitim tipovima dronova na različite načine - kaže Oleksandr.

- Jedan REB (ukrajinski akronim za EV jedinicu) bi mogao da obori dron na 100 metara, ali drugi možda neće raditi dok dron ne bude skoro iznad nas, a onda može biti prekasno - priča on.

Razlika u metrima može biti smrtonosna, objašnjavaju snajperisti, jer se neka od eksplozivnih punjenja koje ispuštaju dronovi mogu čuti, a druga ne.

- Kod sovjetskih granata, postoje tri sekunde između klika igle za punjenje i eksplozije - kaže Oleksandr.

Njegova i Olehova jedinica su imali pristup visokokvalitetnom REB-u, koji je koštao oko 5.000 dolara, ali ga je dao medicinskom timu za evakuaciju koji je bio na meti ruskih operatera FPV dronova.

I, uz to, postavljen je novi cilj sa drugovima dobavljačima jedinice: nabaviti novi REB za pokrivanje snajperista. Da su snajperisti imali dovoljno vremena, verovatno bi ga sami napravili, piše Kijev post.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 2

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Korektura

Zoran Živković [11.10.2024.]




Video dana

Pazi, bandera!

Anketa

Da li vam je teško da dođete do nove autobuske stanice?

Rezultati