Srbija
22. 05. 2025. 20:16 0
RHMZ: Večeras stižu zahlađenje i pljuskovi, sutra još lošije vreme
Nakon sunčanog i toplog dana, večeras u pojedinim delovima zemlje stiže promena vremena sa pljuskovima i grmljavinom.
Kako najavljuje Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ), već večeras nas očekuje pad temperature i zahlađenje.
U narednom satu u većem delu Srbije suvo vreme.
- Na jugozapadu Bačke i Srema, kao i u Mačvi izolovano pljusak sa grmljavinom. U centralnoj Srbiji ponegde kratkotrajna kiša. U ostalim krajevima u narednom satu suvo - navodi se u novoj najavi Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ).
Tokom noći novo jače naoblačenje sa kišom, pljuskovima, grmljavinom i padom temperature zahvatiće Vojvodinu.
Sutra su najavljene vremenske nepogode.
- Sutra promenljivo i nestabilno, na severu i zapadu i svežije uz skretanje vetra na slab i umeren severozapadni.
Kiša i lokalni pljuskovi sa grmljavinom ujutru se očekuju u severnim, pre podne i u zapadnim, a u drugom delu dana i u ostalim predelima Srbije kada se lokalno očekuje i veća količina padavina za kratko vreme, grad i kratkotrajno jak i olujni vetar.
Veća verovatnoća za grmljavinske nepogode biće u severnim, zapadnim i centralnim predelima, dok će na jugu Srbije pljuskovi biti ređa pojava.
Najniža temperatura od 10 do 16 stepeni Celzijusa, a najviša od 17 na severozapadu do 26 stepni na jugoistoku zemlje.
Prema najavi RHMZ-a, sutra (23.05) će na teritoriji Bačke, Banata, Srema, Beograda, zapadne Srbije, Šumadije, Pomoravlja i Istočne Srbije biti na snazi narandžasti meteoalarm, što označava da je vreme opasno.
Prognozirane su opasne vremenske pojave, takvog intenziteta da mogu prouzrokovati materijalnu štetu i biti opasne po ljude i životinje.
- Treba biti vrlo obazriv, svestan rizika i redovno informisan o detaljima očekivanih meteoroloških uslova. Pratiti savete koje daju nadležne državne službe - navodi RHMZ.
Za vikend će prema prognozi RHMZ biti osetno svežije.
Na jugu i istoku Srbije, i to posebno u nedelju, očekuju se obilnije padavine, od 40 do 80 mm za 48 sati. U ostalim predelima promenljivo oblačno i uglavnom suvo.
Početkom sledeće sedmice uz duže sunčane intervale dnevna temperatura biće u postepenom porastu, ali će se i dalje zadržati nestabilno vreme, ponegde sa kratkotrajnim pljuskovima i grmljavinom.
Republički hidrometeorološki zavod navodi da će za konkretne lokacije izdavati hitna upozorenja jedan do dva časa unapred.
Komentari 0
ostavi komentar