Srbija
14. 05. 2025. 16:48 0
Burna rasprava na niškoj Skupštini
Od toga da li će uopšte biti zgrade Hitne pomoći ili će ona nepotrebna, koje su moguće nove lokacije za nju, preko toga zašto i dalje Niš nema Gradsku bolnicu ili neki institut, do toga da li će se rušiti zgrada stare hirurgije i koliko će operacionih sala i kreveta biti u novoj zgradi GAK-a koja se planira – spektar je tema koje su se našle u raspravi niškim odbornika na jučerašnjoj sednici.
Iako su na dnevnom redu bile samo 3 tačke, rasprava je trajala skoro 10 sati, a osim o temama investitorskog urbanizma i zelenila, najveća diskusija vodila se upravo o objektima zdravstva, pošto su se usvajali planovi kojima se, kako tvrde iz vlasti, omogućava gradnja novog porodilišta.
Gde će biti nova lokacija Hitne pomoći, pošto je najavljeno da će se ona rušiti zbog izgradnje Dečije klinike, glavno je pitanje koje su postavljali predstavnici opozicije, a neki su i davali ideje, pišu Južne vesti.
Podsetimo, prva lokacija koja je bila predložena je bila kod vodoizvorišta Medijana, ali se od toga odustalo, a pominjala se i mogućnost da to bude mesto gde je sada Kvantaška pijaca.
Međutim, konačnog rešenja za novu lokaciju nema, rekao je gradski većnik Ivan Grmuša, već će se odluka doneti naknadno jer je to tek predviđeno kao 4 faza radova.
Prva faza je izgradnja javne garaže, druga izgradnja porodilišta, treća izgradnja još jedne javne garaže i četvrtka faza je izgradnja Dečije klinike na mestu sadašnje Hitne – rekao je Grmuša.
Kaže da će njena lokacija svakako biti na području Gradske opštine Medijana, jer glavni objekat Hitne pomoći mora biti što bliže Urgentnom centru, tačnije da vozilu Hitne pomoći treba mininim 8 minuta od jedne do druge tačke. Ipak, napominje da će se više znati posle studije koju će uradili Građevinsko-arhitektonski fakultet.
Oni treba da uvide i da li je potrebno da imamo jednu zgradu ili više, jer i tu postoje pravila. Jer na 100.000 stanovnika ide glavna zgrada, ali na 60 do 80 hiljada stanovnika u obuhvatu treba da imate posebne punktove. Tako da pretpostavljam da će se javiti novi punktovi u Nišu. Da li će to biti Niš sever, Niš jug, to još ne možemo da kažemo – istakao je većnik Grmuša.
Sa druge strane predstavnici opozicije govorili su da je neodgovorno da se licitira sa lokacijom Hitne pomoći, a postavljalo se i pitanje toga zašto se ona uopšte mora rušiti.
Potom je predstavljena i mogućnost da za novom lokacijom neće možda biti ni potrebe. Naime, odbornik SNS-a Boris Đindić pomenuo je da će Niš u budućnosti verovatno preći na takozvani zapadni koncept Hitne pomoći.
Tu imate paramedikuse, to nisu ni lekari, to je srednje medicinsko osoblje, koji su zaduženi da na terenu pokažu prvu pomoć i da najbližim putem dovedu pacijenta do odgovarajuće zdrastvene ustanove. U tom slučaju treba da postoje i lokalne ambulante i punktovi gde će moći da se pruži usluga na nivou primara. U toj varijanti centralna zgrada Hitne pomoći gubi svoj značaj, jer bi pacijenti već bili prebacivali ili u ambulante ili u Urgentni centar – rekao je Đinđić.
Ovu ideju odbornik Dragan Milić ocenio je kao nemoguću, a potom postavio pitanje zašto u urbanističkim planovima onda nema mesta za Gradsku bolnicu, kao ni institute.
Beograd je prve institute dobio 1960. godine, Novi Sad 1970. godine, a Niš 2025. godine nema nijedan. Šta čekamo? 2078 godinu? – upitao je Milić.
Govorilo se i o tome šta će biti sa starom zgradom hirurgije i zgradom GAK-a kada bude izgrađena nova. Dok je opozicija pitala da li će se te zgrade srušiti, iz vlasti uveravaju da neće biti rušenja, već da će ovi objekti dobiti novu namenu.
Rasprava se vodila i tome da li ima ili nema novca za niško zdravstvo, u kakvom je stanju ono, a odbornica Tamara Milenković Kerković je čak predložila da, ako Republika ne bude dala novac za porodlište, Nišlije same krenu da prikupljaju novac za njega.
Nova zgrada GAK-a imaće jednokrevetne i dvokrevetne sobe
Kakvi su planovi za novu zgradu Ginekologije i porodilišta govorio je na sednici odbornik SNS-a Vladan Ćosić, inače jedan od direktora Kliničkog centra.
Napomenuo je da će pacijentkinje biti smeštene u jednokrevetne i dvokrevetne sobe sa svojim toaletom, da će biti 12 operacionih sala i 6 porođajnih sala.
Imaćemo savremenu kliniku na 4 nivoa. Operacioni blok na prvom spratu, dnevna bolnica na drugom spratom, porodlište, neonatologija sa mestom za 88 mališana, poseban deo za postporođano odeljenje, kao i stacionar za patologiju – rekao je Ćosić.
Podseća da će ukupna površina nove klinike biti 20 hiljada kvadratnih metara, ali da se nada da će biti dovoljno kadrova koji će raditi u tom objektu.
Komentari 0
ostavi komentar