Srbija

[ Izvor: Južne vesti ]

09. 04. 2025. 11:02 4

Tuga na jugu: "Ugašeno” 16 sela, a 16 sa samo jednim stanovnikom

Od 1.302 mala naselja, u kojima živi manje od 100 stanovnika, dve trećine njih, 819, nalazi se u južnoj i istočnoj Srbiji, a najviše ih je u Pčinjskoj oblasti - 208 i Topličkoj - 164. Prema podacima Popisa 2022. godine, čak 16 sela na jugu zemlje nema nijednog stanovnika, dok je isto toliko mesta sa samo jednim žiteljem.

Da se sa juga i istoka sve više ljudi iseljava, a mala mesta "prazne" i "gase" - pokazuju i rezultati Popisa objavljeni u publikaciji "Stanovništvo u malim naseljima" Republičkog zavoda za statistiku.

Tako u Beogradskom regionu nema nijednog naselja sa manje od 100 žitelja, dok je najveći broj njih u Pčinjskom, Topličkom, Pirotskom, Raškom i Jablaničkom okrugu.

U analizi udela malih naselja u ukupnom broju naselja po opštinama/gradovima, posebno se ističe Crna Trava, u kojoj su 22 od ukupno 25 naselja (88 posto) klasifikovana kao populaciono mala. Slično se primećuje i u opštinama Kuršumlija, Dimitrovgrad i Trgovište, gde više od 80 posto naselja ima 100 i manje stanovnika, navodi se u publikaciji.

Mesta sa manje od 20 žitelja najviše ima na teritoriji Kuršumlije (36), Prokuplja (34), Dimitrovgrada (27), Novog Pazara (27) i Sjenice (19 naselja).

Jedan od najozbiljnijih pokazatelja demografske krize u naseobinskom sistemu Republike Srbije predstavljaju takozvane polupustoši, odnosno naselja sa 10 i manje stanovnika. Najviše ih je u Regionu Južne i Istočne Srbije, ističe se u publikaciji.

Na osnovu podataka Popisa iz 2022. godine, 21 naselje u Srbiji ima po jednog stanovnika, od kojih su 16 na jugu - Mrkovica (Leskovac), Leskovica (Babušnica), Donja Glama (Bela Palanka), Bilo, Boljev Dol i Petačinci (Dimitrovgrad), Velika Lukanja (Pirot), Gumerište i Ćurkovica (Vranje), Korbul (Vranjska Banja); Rajčevce (Trgovište), Žalica i Parada (Kuršumlija) i Donja Bejašnica, Pestiš i Široke Njive (Prokuplje).

Popis je registrovao i 24 demografski ugašena naselja, od kojih je 16 u opštinama na jugu zemlje, gde je Pčinjska oblast najizraženiji primer, sa pet naselja - Negovac (Bujanovac), Čestelin (Vranje), Gare (Preševo), Kolunica (Surdulica) i Dumbija (Trgovište).

U Pirotskoj oblasti četiri mesta nema stalne stanovnike - Verzar i Prača u opštini Dimitrovgrad, Gornji Rinj (Bela Palanka) i Basara (Pirot). U Jablaničkoj oblasti to su naselja Javorje (Vlasotince), Vilje Kolo (Leskovac) i Ostrozub (Crna Trava), dok su u Topličkoj oblasti ugašena naselja Rgaje (Prokuplje), Tačevac i Vukojevac (Kuršumlija), a u Nišavskoj oblasti registrovano je samo jedno ugašeno naselje - Golešnica (opština Aleksinac).

Zaključak u publikaciji Zavoda za statistiku je i da je sve više malih naselja u kojima nema dece mlađe od 15 godina. Najviše njih je u Knjaževcu (39), Prokuplju (34), Kuršumliji (31) i Dimitrovgradu (30).

Uglavnom, pokazuju podaci, u mestima sa manje od 100 meštana žive stariji. Prosečna starost u malim naseljima na jugu i istoku je 57 godina, a ona koja su u pograničnim krajevima imaju izuzetno veliku starost stanovništa.

Neki od ekstremnih primera uključuju naselja kao što su Banski Dol (Dimitrovgrad), Aldina Reka i Dejanovac (Knjaževac), Planinica i Mirkovci (Pirot), Rajčevce (Trgovište), Rakov Dol (Babušnica) i Gumerište (Vranje), gde prosečna starost stanovništva premašuje čak 80 godina, a u nekim slučajevima dostiže i 87,5 godina, ističe se u publikaciji.

Rezultati demografskih trendova, kako se navodi, ukazuju na to da će do 2052. godine još oko 40 naselja ostati bez stanovnika, a ukoliko se trendovi nastave, do kraja 21. veka, broj ugašenih naselja mogao bi preći 1.000, što predstavlja četvrtinu ukupnog broja naselja u Srbiji, prenose Južne vesti.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 4

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Kolekcija

Zoran Živković [11.04.2025.]




Video dana

Ovde su ti vrata

Anketa

Da li ste za smanjenje broja klubova u Superligi?

Rezultati