Srbija
12. 02. 2025. 19:51 0
Otkazi se šire jugom Srbije: Posle Benetona i Džonson elektrik otpušta ljude, a u strahu i radnici Jure
Situacija se dodatno komplikuje na jugu Srbije, jer kako piše Glas juga, juče je oko 300 radnika u Johnson Electric-u dobilo predlog za sporazumni raskid ugovora o radu. Najava stiže posle samo pet dana pošto je objavljeno zatvaranje fabrike Benetton u Nišu, koja će u aprilu ostaviti 950 radnika bez posla.
U dva meseca otkaze će tako dobiti 1.250 radnika u gradu u kome živi nešto više od 180.000 ljudi.
Prema rečima Miodraga Stankovića, šefa odborničke grupe Ujedinjeni – Nada za Niš i kopredsednika Niš, moj grad, radnici u kompaniji Jura suočavaju se s neizvesnošću. Mnogi su od njih dobili usmeno obaveštenje o smanjenju prodaje, što znači da im preti ili plaćeno odsustvo ili sporazumni raskid ugovora uz otpremnine, piše Nova ekonomija.
- Mnogim porodicama je ovo jedini izvor prihoda. U najvećem broju slučajeva, samo jedan član porodice je zaposlen, a ima i mnogo primera gde oba supružnika rade u istoj fabrici - rekao je Stanković.
On smatra da je Ministarstvo privrede dužno da hitno reaguje jer je država Srbija obezbedila subvencije za svako radno mesto, dok je odgovornost Grada Niša u tome što je omogućio povoljne uslove za rad tih kompanija.
- Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja ćuti, a ne znamo da li se preduzimaju bilo kakve mere za spasavanje radnika - dodaje Stanković i poziva Gradsku vlast da hitno iznese planove pomoći.
On je takođe apelovao na sindikate da stanu u odbranu radničkih prava i pruže jasne smernice kako zaštititi radnike od trenutne ekonomske katastrofe.
- Ova krizna situacija zahteva analizu subvencija koje se dodeljuju stranim investitorima već 15 godina. Postavlja se pitanje opravdanosti i pravednosti tih subvencija, jer strani investitori dobijaju ogromne iznose po radnom mestu, dok domaći privrednici ostaju uskraćeni za istu podršku - izjavio je Stanković.
Narodna poslanica Slađana Miletić (Novi DSS) naglasila je da su radnici u stranim fabrikama iscrpljeni i suočeni s ozbiljnim psihičkim i fizičkim pritiscima.
- Radnici rade i po 44, pa čak i 76 sati nedeljno, a strah od gubitka posla čini ih još ranjivijima. Ako se bune, rukovodstvo preti preseljenjem proizvodnje u druge zemlje, što se dešava već godinama - istakla je Miletićka.
Govoreći o pretnjama radnicima da će, ako se budu bunili, rukovodstvo preseliti pogone u neku drugu zemlju, Miletićka kaže da se to dešava godinama i da je izostala briga države.
Komentari 0
ostavi komentar