Srbija

[ Izvor: Nova ekonomija ]

10. 02. 2025. 15:43 3

Uhapšeni za požar u domu za stare držao još dva nelegalna doma: Država znala i ipak mu dala licencu

Uhapšeni muž vlasnice doma za stare u Barajevu, u kom je osmoro ljudi preminulo u požaru, imao je i dva ilegalna doma - u Lazarevcu i Velikoj Moštanici. Ministarstvo za rad zabranilo je rad ove dve ustanove, ali je dom u Velikoj Moštanici kasnije ipak dobio dozvolu. Ilegalno poslovanje, naime, u Srbiji ne predstavlja prepreku za kasnije dobijanje licence i neometano poslovanje doma za stare.

Požar koji je 20. januara izbio u domu za stare "Ivanović" u Velikom Borku kod Barajeva pokrenuo je niz pitanja - da li je iko kontrolisao rad ove ustanove, da li je dom ispunio sve uslove, ko je kriv…

Tri odgovorna lica su uhapšena, a među njima je i Miloš Ivanović, suprug vlasnice, osumnjičen da mu je bilo povereno upravljanje i nadzor doma. I on sam je u svom vlasništvu imao još dva doma za stare. Jedan od njih je ilegalni dom u Lazarevcu. U pitanju je dom za odrasle i starije "Ivanović-Makić", čiji je Ivanović jedini vlasnik. Ovom domu je 30. avgusta 2022. godine Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja zabranilo obavljanje ove delatnosti, piše Nova ekonomija.

Krivična prijava i zabrana rada

U septembru 2022. godine, lazarevačka policija podnela je krivičnu prijavu protiv braće, vlasnika i direktora Doma za stara lica u Lazarevcu jer su, kako se sumnjalo, dom držali ilegalno u periodu od godinu i po dana.

Kako je tada navedeno u saopštenju policije, u objektu su boravila 32 korisnika.

I pored zabrane obavljanja delatnosti, dom Ivanović-Makić nije odmah ugašen, već je zvanično nastavio da postoji do kraja 2024. godine.

Račun ove firme blokiran je još od 2021, ali se na sajtu Narodne banke Srbije ne navodi u kom iznosu, već samo da “dužnik ne može da raspolaže sredstvima na računima kod banaka”.

Oglasilo se Ministarstvo

Nova ekonomija uputila je Ministarstvu za rad pitanja o ovom slučaju. Želeli smo da saznamo kako je moguće da je vlasnik doma kom je zabranjen rad, mogao nesmetano da obavlja istu delatnost, samo u drugom domu. Zanimalo nas je i koje uslove dom mora da ispuni da bi dobio licencu, kao i da li se prethodni prestupi vlasnika uzimaju u obzir prilikom njenog izdavanja.

Neka od ovih pitanja, međutim, ostala su bez odgovora.

Na prvo pitanje, kako je moguće da je vlasnik zatvorenog doma ipak mogao da obavlja istu delatnost, samo u drugoj firmi, nije nam stigao odgovor, već samo potvrda da je inspekcija zabranila rad toj firmi.

- Inspekcija socijalne zaštite Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja je dana 30. avgusta 2022. godine donela Rešenje kojim se neregistrovanom subjektu Ivanović Makić doo Lazarevac, zabranjuje obavljanje delatnosti socijalne zaštite, pružaje usluge domskog smeštaja odraslih i starijih navodi se u odgovoru od resornog minstarstva.

Dakle, izostao je odgovor na pitanje kako je onda vlasnik doma neometano obavljao ovu delatnost - samo u drugim firmama, na drugim lokacijama.

Još jedan ilegalni dom

Pored doma u Lazarevcu, Ivanović je jedan od osnivača i direktor ilegalnog doma "Ivanović i sinovi" u Velikoj Moštanici, koji je, prema podacima Ministarstva, dobio zabranu rada 10. jula 2019. godine. Bez obzira na to, dom "Ivanović i sinovi" dobio je, u maju 2021. godine, dozvolu za rad na pet godina.

Krajem decembra 2024. godine, međutim, objavljeno je da je ovaj dom stekao uslov za prinudnu likvidaciju, jer nije redovno podnosio finansijske izveštaje Agenciji za privredne registre. Konkretno, ova firma do kraja 2023. nije dostavila izveštaje za 2021. i 2022.

Računi ove firme bili su u blokadi više puta od 2020, a trenutno su blokirani gotovo tri godine - od marta 2022. Ukupan iznos blokade je 4.129.546 dinara.

Direktor ovog doma bio je sin vlasnika, takođe uhapšen nakon požara.

Prethodni prestupi nisu prepreka

Još jedna informacija koju je Nova ekonomija želela da sazna od resornog ministarstva je da li prethodni prestupi vlasnika, poput zabrane rada, utiču na dobijanje licence u budućnosti.

Kako su nam iz ministarstva odgovorili, prilikom izdavanja ili obnove licence, ustanova je dužna da priloži i potvdu da se "protiv direktora, odnosno zakonskog zasupnika organizacije, ne vodi krivični postupak, kao i da nije pravosnažno osuđen za krivično delo iz grupe krivičnih dela protiv života i tela, protiv slobode i prava čoveka i građanina, protiv prava po osnovu rada, protiv časti i ugleda, protiv polne slobode, protiv braka i porodice, protiv službene dužnosti, kao i protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Republike Srbije". Takođe, potrebno je dostaviti i potvrdu nadležnog organa da direktoru, odnosno zakonskom zastupniku, nije izrečena pravosnažna mera vršenja poziva, delatnosti i dužnosti koji je predmet zahteva za licenciranje.

Ni u odgovoru Ministarstva, ni u pravilniku, međutim, ne navodi se da li ova pravila važe i za osnivače i vlasnike domova.

Kako za Novu ekonomiju kaže Radoslav Milovanović, predsednik Udruženja privatnih ustanova socijalne zaštite, razlog za to je činjenica da bez obzira na prethodne prestupe, svako može da otvori dom.

- Zakon prethodnu zabranu obavljanja delatnosti ne prepoznaje kao prepreku za dobijanje licence u budućnosti. Kod nas je to regulisano kao polaganje vožnje, ako jednom padnete, opet možete da polažete - kaže Milovanović.

Prema njegovim rečima, ovakva regulativa je problematična i može da bude uzrok mnogih problema.

Ko može da otvori dom za stare?

Dom za stare, najjednostavnije rečeno, može da otvori bilo ko - bez obzira na stručnu spremu.

- U državnim ustanovama direktor mora da ima više ili visoko obrazovanje, ali to pravilo ne važi u privatnim domovima. Što se tiče vlasništva, sa ovakvim pravilima, i najveći kriminalci mogu da otvaraju domove - zaključuje Milovanović.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 3

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Dozivanje

Zoran Živković [10.02.2025.]




Video dana

Kao od šale

Anketa

Da li ćete bojkotovati najveće trgovinske lance u Srbiji?

Rezultati