Region

[ Izvor: Mediji ]

25. 04. 2025. 20:50 10

NEMAČKI "VELT" Sudska nagodba za Dodika?

Centralno pitanje je sada šta će se dalje dešavati s Miloradom Dodikom, ocenjuje nemački "Velt“. A iz izjave Kristijana Šmita nakon pokušaja hapšenja, list izvlači zaključak o mogućoj sudskoj nagodbi.

Nemački list Velt piše da je Milorad Dodik zapravo trebalo odavno da bude u zatvoru, ali do sada se niko nije usudio da ga uhapsi, iako je naredba za to na snazi više od mesec dana. Vreme koje je Dodik trebalo da provede iza rešetaka, naglašava se u članku, on je iskoristio da se sastane s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, ali i da se pobrine da se nemačkoj državnoj ministarki Ani Lirman zapreti nasiljem.Nemački list svojim čitaocima ukazuje da nemački političar Kristijan Šmit u BIH obavlja funkciju koja mu daje dalekosežna ovlašćenja za obezbeđivanje sprovođenja Dejtonskog sporazuma. On, na primer, može da donosi ili ukida zakone i da smenjuje zvaničnike poput Dodika, ukoliko oni ugrožavaju mir u zemlji.Centralno pitanje sada je šta će se dalje dešavati s Dodikom, ocenjuje se u članku. Državna agencija za istrage i zaštitu BiH (SIPA) još nije uhapsila Dodika jer se ta akcija smatra previše opasnom - on je 24 sata dnevno okružen naoružanim telohraniteljima, pa su visokopozicionirani bosanski političari zatražili podršku Eufora. Ali, Velt prenosi informacije Juronjuza po kojima je Brisel to odbacio, moguće i iz straha od eskalacije.Šmit je pritom, kako se navodi, izrazio razumevanje za oklevanje EU jer hapšenje prestupnika nije deo mandata Eufora. On je, međutim, rekao i da mogu da postoje situacije u kojima se eskalacija mora sprečiti, kao i da se nalog za hapšenje "ne može jednostavno ignorisati, jer to slabi vladavinu prava".Takva formulacija visokog predstavnika, prema oceni nemačkog lista, sugeriše drugi scenario: sudsku nagodbu o suspenziji naloga za hapšenje. Iako bi to moglo da bude taktičko rešenje, strateški gledano, Bosna i Hercegovina se i dalje suočava s krhotinama svog komplikovanog Ustava. Iako je Dejtonski mirovni sporazum okončao rat 1990-ih, on je istovremeno stvorio složen politički sistem, koji karakterišu etničke tenzije i blokade.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 10

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Ćacidunum A.D. 2025

Zoran Živković [05.05.2025.]




Video dana

Sitna greška u koracima

Anketa

Da li će Rusija i Ukrajina postići dogovor o primirju?

Rezultati