Region
03. 02. 2025. 16:02 0
Crna Gora u haosu: Opozicija udaljena na 15 dana iz parlamenta
Kolegijum predsednika Skupštine odlučio je da poslanike opozicije koji su u nekoliko navrata blokirali rad parlamenta udalji sa sednica parlamenta u narednih 15 dana. Sednici Kolegijuma su prisustvovali i poslanici opozicije koji su nakon izricanja mere napustili Kolegijum
- Pravila koja smo kao vlast i opozicija zajedno još davno ustanovili i koja definišu naš zakonodavni dom su iznad Vas i iznad mene. Znate da bih ja, kao i drugi pripadnici parlamentarne većine, sa vama beskrajno razgovarao, ali pravila me obavezuju da uradim ono što nije u prirodi moje ličnosti i što kao kolega parlamentarac nikada ne bih želeo. Znate i sami da sam većinu svoje političke karijere proveo u opoziciji i da uvek imam poseban senzibilitet kada je ona u pitanju - naveo je Andrija Mandić u dokumentu.
U nastavku bi trebalo da bude utvrđen datum nastavka sednice parlamenta.
Ranije danas predsednik parlamenta, Andrija Mandić, poslao je poziv šefovima poslaničkih klubova da danas bude održan nastavak sednice Kolegijuma predsednika Skupštine, čemu su se oni na kraju ipak odazvali.
Lideri parlamentarne opozicije sastaće se danas u 15 časova s ambasadorima Kvinte i Delegacije Evropske unije.
Crna Gora je zapala u ustavnu krizu zbog odluke Ustavnog odbora i parlamenta o penzionisanju sutkinje Ustavnog suda ;Dragane Đuranović i namere skupštinske većine da u penziju pošalje još dvoje sudija tog suda.
Od tada parlamentarna opozicija ne dozvoljava održavanje sednica Skupštine Crne Gore dok se ta odluka ne poništi, jer smatraju da je njome prekršen Ustav.
U međuvremenu je za povratak redovnog rada Skupštine Crne Gore opozicija zatražila i potpisivanje sporazuma između opozicije i vlasti u kojem će se jasno precizirati da nema izmena Ustava u delu identitetskih pitanja, kao ni izmena Zakona o crnogorskom državljanstvu.
Skupštinski Administrativni odbor u januaru je odlučio da će sutkinja Đuranović dobiti 12 meseci otpremnine, u visini poslednje plate koju je primila u Ustavnom sudu, na osnovu Zakona o platama zaposlenih u javnom sektoru.
Predstavnici parlamentarne većine su saopštili da je to i potvrda ispravnosti njihove odluke o prestanku sudijskog mandata.
Đuranović koja je pre stupanja na dužnost rekla da je članica Demokratske patrije socijalista i da se neće odreći članstva u toj stranci, najavila je da će tražiti odštetu po zakonu, a zaštitu od, kako je nazvala, protivustavne smene, tražiti na sudu.
Venecijanska komisija je savetodavno telo Saveta Evrope koje se bavi ustavnim pitanjima, donosi mišljenja i preporuke koje nisu obavezujuće. I ranije se Crna Gora obraćala Venecijanskoj komisiji kad su se rešavala pitanja u vezi sa Ustavom.
Komentari 0
ostavi komentar