Hronika
20. 02. 2025. 09:10 11
Ko je Nemanja Stajić: Vesićev čovek i gospodar "divlje" gradnje u BG
Bivši sekretar Sekretarijata za poslove legalizacije u Beogradu Nemanja Stajić uhapšen je po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu zbog sumnje da je odobrio ozakonjenje niza nelegalno izgrađenih objekata.
Ovo nije prvi put da Stajić ima "problema sa zakonom". Protiv Stajića je 2018. godine antikorupcijski tim Demokratske stranke Srbije podnio krivičnu prijavu jer je, kako su tada naveli, funkcionerima Srpske napredne stranke i njihovim saradnicima mimo svih propisa uknjiženo 52 stana i lokala.
U januaru 2021. godine priveden je na granici sa Crnom Gorom. Policija je tada kod više državljana Srbije, uključujući i tadašnjeg gradskog sekretara, pronašla i oduzela više od 26.000 evra, pet laptop računara i 11 srpskih zastava. Stajić je tada izjavio da su ih "priveli i maltretirali samo zato što su Srbi".
Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu je u oktobru 2022. donelo naredbu o sprovođenju istrage protiv Stajića i još dvojice osumnjičenih za zloupotrebe u vezi sa legalizacijom zemljišta u javnoj svojini.
Protiv Stajića je istog meseca krivičnu prijavu podnela i Stranka slobode i pravde, i to zbog "falsifikovanja rešenja za ozakonjenje" velikog objekta u centru grada.
BIRN je prethodno pisao da je Stajić divlju gradnju i naknadno ozakonjivanje objekata pretvorio u jedan od najunosnijih poslova. Ovaj istraživački portal je tada pisao o zgradi u Ulici Vlastimira Đuze Stojiljkovića u naselju Mirijevo 3, koja je legalizovana iako nije ispunila uslov svih uslova da bi uopšte ušla u postupak ozakonjenja.
Ta zgrada je u vreme objavljivanja BIRN-ovog istraživanja bila u stoprocentnom vlasništvu Novaka Stajića, brata Nemanje Stajića koji je, prema pisanju medija, danas takođe uhapšen.
O Stajiću je istovremeno pisao i KRIK koji je preneo tvrdnje više investitora sa kojima je razgovarao, da se nelegalna gradnja uz posrednika i za novac legalizuje upravo preko gradskog sekretara za poslove legalizacije.
KRIK je tokom istraživanja razgovarao sa šestoricom građevinskih preduzetnika od kojih su trojica pristala da govore pod imenom i prezimenom i priznala da su učestvovala u korupciji. Ostala trojica su ispričala isto, ali su želela da ostanu anonimna.
Glavni urednik KRIK-a Stevan Dojčinović je u oktobru 2022. za N1 objasnio da su investitori sa kojima su novinari tog portala razgovarali, objasnili da je stvar funkcionisala tako što bi investitori u dogovoru sa ljudima iz grada krenuli da grade ilegalno, a onda su kasnije zgrade legalizovane i uz to se plaćao mito.
Dojčinović je tada naveo i da da je Stajić "praktično bio čovek Gorana Vesića", iako je bivši zamenik gradonačelnika to oštro demantovao.
Potpredsednica SSP-a Marinika Tepić je početom 2021. godine izjavila da ima saznanja o više od 70 dokumenata koje je falsifikovao Stajić, da su brojni investitori u Beogradu "reketirani" i da ih Gradska uprava uvlači u kriminal. Tepić je tada rekla i da je Stajić falsifikovao dokumentaciju za izgradnju objekta u Baba Višnjinoj ulici na Vračaru.
Reč je zapravo o kompleksu zgrada koje izlaze i na Baba Višnjinu i na Kursulinu ulicu, čiji je suinvestitor nekadašnji fudbalski reprezentativac Jugoslavije i Srbije Dejan Stanković.
BIRN je u aprilu prošle godine objavio da je Stajić 2018. godine ozakonio Stankovićevu zgradu u Kursulinoj - iako zgrada tada još nije postojala.
Vređao građane na protestu, hteo da se obračuna sa ženom
Osim legalizacijom divlje gradnje, Stajić se u svojoj političkoj karijeri bavio i provociranjem građana na protestima.
Naime, i decembru 2021. se na društvenim mrežama pojavio snimak na kom se jasno vidi kako Nemanja Stajić, njegov brat Novak Stajić i Marko Ilić, tada zaposlen u Stajićevom sekretarijatu, vređaju građane koji su blokirali put ka Brankovom mostu i na taj način izrazili svoj bunt protiv izmena Zakona o eksproprijaciji i Zakona o referendumu.
Komentari 11
ostavi komentar