Društvo i ekonomija

Direktno.rs

17. 08. 2025. 07:37 3

Dačić: Povređen pripadnik Žandarmerije, 18 osoba uhapšeno

Potpredsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, izjavio je da je i u subotu uveče, kao i prethodnih dana, došlo do drastičnog narušavanja javnog reda i mira i brutalnog napada na policiju u kojima je, prema trenutnim informacijama, povređen jedan pripadnik Žandarmerije i još jednom pozvao na mir, poštovanje zakona i javnog reda i mira.

Ministar Dačić je rekao da je pored napada na policiju, došlo do demoliranja i paljenja objekata različitih političkih stranaka, ali i državnih organa.

- Najviše incidenata, odnosno narušavanja javnog reda i mira, bilo je u Valjevu, Beogradu i Novom Sadu. U Valjevu su demolirane i zapaljene prostorije Srpske napredne stranke. Srećom, unutra nije bilo nikoga, imajući u vidu da je požar zahvatio te prostorije, možda bi bilo i životno ugroženih. Isto tako, treba da napomenemo da je to i stambeno-poslovni objekat u kojem žive ljudi. Takođe su demolirane i prostorije gradske uprave, suda i tužilaštva. To je nešto što će državni organi morati da renoviraju u narednim danima - izjavio je Dačić i dodao da su napadnute i prostorije drugih političkih stranaka - Srpske radikalne stranke, Socijalističke partije Srbije i Pokreta socijalista.

- U Valjevu je, po policijskim procenama, bilo oko 4.000 ljudi, s tim što je za to bio upućen poziv za celu Srbiju. Skupili su se iz cele Srbije, podsetiću da su gotovo svi opozicioni predstavnici bili tu, od Save Manojlovića do Srđana Milivojevića, Dragana Bjelogrlića i ostalih, a podsetiću da u danima kada su bili protesti u Valjevu, gde su učestvovali sami Valjevci, da je taj broj bio i veći od 5.000. Policija je intervenisala i uspostavila javni red i mir i u Novom Sadu i u Beogradu i u Valjevu. Što se tiče Beograda, bilo je prisutno oko 1.300 ljudi, ali su bili izuzetno agresivni, čak su gađali i policiju flašama sa zapaljivom tečnošću, puškama za pejntbol i drugim predmetima. U Novom Sadu bilo je prisutno oko 500 ljudi - naveo je Dačić.

Ministar je istakao da je do sada uhapšeno 18 osoba, ali da će taj broj sigurno biti veći.

- Neće se tolerisati, kao što sam rekao, kršenje zakona, napadi na policiju, napadi na državne organe, državne objekte, na imovinu drugih političkih stranaka i na bezbednost ljudi. I večeras je bilo napada na ekipu televizije Informer u Valjevu. Svima treba da bude jasno da se neće tolerisati nasilje, identifikacije koje se vrši na osnovu snimaka biće rađena i u narednim danima, ako treba i u narednih deset dana. Dakle, svi koji su kršili zakon biće sankcionisani, biće podnete odgovarajuće krivične ili prekršajne prijave - naglasio je Dačić.

Ministar je još jednom pozvao na mir, na poštovanje zakona i javnog reda i mira i ponovio da nijedan od ovih skupova nije prijavljen u skladu sa zakonom, kao i da će svaki napad na policiju ili drastično narušavanje javnog reda i mira biti sankcionisani.

Govoreći o manipulacijama i netačnim informacijama koje su se pojavile na pojedinim društvenim mrežama, a koje su pojedini mediji preneli, ministar Dačić je istakao da će svi koji su širili lažne vesti biti procesuirani.

- Danas je bilo i manipulacija i lažnih vesti na društvenim mrežama, a neki mediji su preneli to, ne bih da ulazim u detalje, ali i mi sami smo tim povodom proveravali da li je to istina. Radilo se o tome da je mladić koji je navodno pretučen u Valjevu, preminuo. Niti postoji ime i prezime, niti postoji bilo kakva potvrda takve informacije. Tražili smo zvanične informacije o tome, potvrdilo se da je u pitanju laž. Zahtevamo da se takve laži spreče. Svi oni koji su širili te lažne vesti će biti uhapšeni i predati na dalje postupanje tužilaštvu - rekao je Dačić.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 3

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Polazna tačka

Zoran Živković [11.08.2025.]




Video dana

Nemam zamerki

Anketa

Da li će Aleksandar Vučić ispuniti zahtev studenata i raspisati vanredne izbore?

Rezultati