Društvo i ekonomija
16. 07. 2025. 20:47 2
"Srbija danas podseća na Belorusiju"
Šta treba učiniti "pre nego što bude kasno“? O tome u intervjuu za DW govori beloruski aktivista i novinar Andrej Gnjot.
Andrej Gnjot, beloruski aktivista, proveo je u Srbiji godinu dana. Kada je Apelacioni sud u Beogradu ukinuo odluku o njegovom izručenju Minsku, otišao je na teritoriju EU, gde pokušava da dobije politički azil. U razgovoru za Dojče vele (DW) iznosi svoj stav o trenutnoj situaciji u Srbiji.DW: U Srbiji je od početka protesta stotine ljudi uhapšeno, a dvadesetak se tereti za nasilno rušenje ustavnog poretka. Policija protiv demonstranata neretko upotrebljava prekomernu silu. U Belorusiji ste bili optuženi zbog utaje poreza, pošto ste učestvovali u protestima protiv Aleksandra Lukašenka Da li vam deluje da Srbija počinje da liči na Belorusiju?Andrej Gnjot: Dok smo u Belorusiji posmatrali našu zemlju i države u kojima se autoritarizam postepeno pretvarao u diktaturu, imali smo običaj da u šali kažemo: Izgleda da svi koriste isti priručnik. "Priručnik“ je bila knjiga s uputstvima koja se u vreme SSSR-a delila predavačima, partijskim funkcionerima, agentima KGB-a. Da, deluje da režimi koji zloupotrebljavaju vlast i zakon postupaju po istom priručniku. Ono što danas vidim u Srbiji podseća me na Belorusiju oko 2006. godine. Ne bih povlačio direktne paralele, za to je potrebna stručnost kada je reč o srpskoj politici. Ali, vidim obrasce koji se ponavljaju. Tu se uklapa ona gorka šala – kao da svi čitaju iz istog priručnika.
Gnjot ipak primećuje razliku između ove dve države i objašnjava šta mu uliva nadu.- Kada je reč o razlikama između Srbije i Belorusije, upotrebiću metaforu blisku mom poslu filmskog reditelja: Srbija se nalazi usred prve sezone serije "Autoritarizam i diktatura“, Belorusija je pri kraju treće. Ipak, želim da naglasim nešto što mi uliva nadu. Video sam da pravosuđe u Srbiji delimično funkcioniše. Dok sam bio u Srbiji, Viši sud je brzopleto doneo odluku o mom izručenju Belorusiji. Ali, Apelacioni sud je moj slučaj ozbiljno uzeo u razmatranje i poništio presudu Višeg suda. Bio sam ohrabren, jer je pravosuđe u Srbiji još uvek živo. Daleko je od savršenog, pod pritiskom je, ali postoji prostor za pobedu zakona. U Belorusiji sudovi odavno ne ispunjavaju svoju funkciju. U Srbiji još ima šta da se brani i na čemu da se gradi.
DW :Koju biste poruku uputili studentima, građanima u Srbiji, a šta biste rekli novinarima, pošto ste u Belorusiji radili i kao novinar?Gnjot Duboko poštujem i divim se svima koji kritički promišljaju o pravcu u kojem ide njihova zemlja, koji ostaju angažovani, koji biraju odgovornost umesto ravnodušnosti. Iako mi se najteže poglavlje života dogodilo u Srbiji, deo mog srca ostaje sa vama. Zaslužujete slobodu. I radost. I apsolutno zaslužujete poštovanje.
Komentari 2
ostavi komentar