Društvo i ekonomija

[ Izvor: Blic ]

22. 05. 2025. 11:41 6

Zvanično: Moraćemo da se prijavljujemo za ulazak u EU

Privremeni sporazum o postepenom uvođenju Sistema ulaska i izlaska (EES), odnosno novog digitalnog sistema za upravljanje granicama juče su usvojili Savet Evropske unije i Evropski parlament. Prema mapi puta koja je zadužena za izgradnju IT infrastrukture, postepena primena EES sistema počeće u oktobru 2025. godine, dok će Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS) biti pokrenut u poslednjem kvartalu 2026. godine.

Inače, EES sistem je IT sistem koji će digitalno beležiti ulaske i izlaske, podatke iz pasoša, otiske prstiju i fotografije lica državljana zemalja koje nisu članice EU, a putuju radi kraćeg boravka u neku od 29 evropskih zemalja.

Sistem ETIAS, koji će se takođe primenjivati na građane Srbije, zahtevaće od putnika da dobiju putnu dozvolu za EU, što će koštati sedam evra.

Sistem EES primenjivaće Austrija, Belgija, Bugarska, Hrvatska, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Grčka, Mađarska, Island, Italija, Letonija, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malta, Holandija, Norveška, Poljska, Portugal, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Španija, Švedska i Švajcarska, dok će se na Kipru i u Irskoj pasoši i dalje ručno pečatirati.

Odobrenje za putovanje preko sistema ETIAS tražiće sve zemlje koje će primenjivati i EES sistem, ali i Kipar.

Fazna implementacija
EES sistem, koji će zameniti trenutni sistem ručnog pečatiranja pasoša, odnosiće se i na građane Srbije kada prelaze granice EU. Kako se navodi na sajtu Saveta EU, u okviru fazne implementacije, države članice će postepeno primenjivati EES sistem i raditi ka tome da se nakon prvih mesec dana primene obavi registracija najmanje 10 odsto graničnih prelaza.

U prvih 60 dana države članice mogu da koriste EES sistem bez biometrijskih funkcionalnosti, a nakon tri meseca trebalo bi da ga koriste i sa biometrijskim funkcijama na najmanje polovini svojih graničnih prelaza. Do kraja ovog prelaznog perioda, države članice će takođe nastaviti da ručno pečatiraju putne isprave.

Uredba o uvođenju sistema EES ne određuje datum za početak postepenog uvođenja sistema, jer to zahteva posebnu odluku Evropske komisije.

Ko-zakonodavci su se složili da tokom postepenog početka rada EES-a, države članice mogu potpuno ili delimično obustaviti rad EES-a na određenim graničnim prelazima u izuzetnim okolnostima, a kao primer se navodi intenzitet saobraćaja koji eventualno dovodi do veoma dugog čekanja na graničnim prelazima.

Šta je EES, a šta ETIAS
Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (Juta) ranije je izjavio za "Blic" da se kod sistema ETIAS putnik samo prvi put prijavljuje, plaća taksu od sedam evra i više nije dužan da se prijavljuje naredne tri godine.

- Kod prvog sistema EES-a moramo da se prijavimo svaki put kada idemo u EU. Ako putujemo tri puta, tri puta ćemo morati da se prijavljujemo, ali se ništa ne plaća - pojasnio je tada Seničić.

Koje su nove promene
ETIAS će zahtevati da pre putovanja državljani oko 60 zemalja preko interneta ili mobilne aplikacije popune poseban formular. Pri prvom ispunjavanju prijave putnik unosi lične podatke, e-mail i broj telefona, kao i pojedinosti o putnoj ispravi.

Putnik će morati da unese i detalje o obrazovanju i trenutnom zaposlenju, te pojedinosti o planiranom putovanju i boravku u zemlji EU.

Isto tako, tražiće se i pojedinosti o bilo kakvih kaznenim presudama, prošlim putovanjima u ratne zone ili zone sukoba, kao i informacije da li je osoba bila proterana iz bilo koje zemlje.

Od putnika se traži i da plate dodatnu taksu od sedam evra koja se plaća platnom karticom. Plaćanje se vrši kao i bilo koja internet kupovina, preneo je "Radio Slobodna Evropa".

Unosi se broj kartice, datum važenja, podaci osobe na čije ime je izdata kartica, kao i CVV/CVC trocifreni broj koji je ispisan na poleđini kartice pored potpisa vlasnika. Na računu mora biti potrebni iznos novca preračunat u lokalnoj valuti.

Ko neće plaćati taksu
Taksu neće plaćati mlađi od 18 i stariji od 70 godina, supružnici/registrovani partneri i deca državljana EU i zemalja Šengenskog sistema, kao ni deca supružnika/partnera koji dolaze izvan EU-a.

Neće biti moguće "grupno" apliciranje, odnosno za ETIAS će morati u slučaju porodičnog putovanja aplicirati svaki član posebno.

ETIAS sistem će biti dostupan na jezicima zemalja članica, uključujući hrvatski, a sistem će primati isključivo latinična slova.

Popunjavanje aplikacije putnik će moći pauzirati, spremiti promene i u periodu od 48 sati nastaviti sa unošenjem podataka.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 6

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Prateća scenografija

Zoran Živković [19.05.2025.]




Video dana

Gde nestade?

Anketa

Da li će Aleksandar Vučić na zahtev studenata raspisati izbore?

Rezultati