Društvo i ekonomija

[ Izvor: Mediji ]

20. 05. 2025. 19:18 1

Šta donose izmene medijskih zakona koje su nametnute mimo javne rasprave?

Iako su medijska udruženja učestvovala u radnim grupama za izmenu tri ključna zakona – o javnom informisanju i medijima, elektronskim medijima i javnim medijskim servisima – Ministarstvo informisanja i telekomunikacija predstavilo je nacrte zakona koje ti učesnici nikada nisu videli u finalnoj verziji.

Bez javne rasprave i bez uvida u konačne tekstove, kako tvrde iz udruženja, usvajanje ovih zakona predstavlja kršenje osnovnih demokratskih principa.

Udruženje novinara Srbije (UNS) saopštilo je da nije tačna tvrdnja Ministarstva informisanja i telekomunikacija (MIT) da su nacrti dva od tri medijska zakona koje je ministarstvo predstavilo članovima radnih grupa – usaglašeni tekstovi koje su zajedno izradili članovi radnih grupa i Evropska komisija.

U saopštenju UNS-a navodi se da Radna grupa za izmene i dopune Zakona o javnom informisanju i medijima nikada nije dobila konačnu verziju nacrta na kojem je radila, niti zna koji je tekst Ministarstvo poslalo Evropskoj komisiji.

Kako ističu iz UNS-a, ono što je predstavljeno kao usaglašen nacrt ne odgovara tekstu koji je radila Radna grupa. U vezi sa izmenama Zakona o javnim medijskim servisima, UNS ukazuje da su članovima Radne grupe tek na dan sastanka prikazane verzije sa unetim primedbama Evropske komisije, koje prethodno nisu bile poznate.

UNS navodi i da su predstavnici UNS-a, Lokal presa, ANEM-a i profesor Rade Veljanovski na sastanku zatražili da se sprovede javna rasprava o nacrtima, ali Ministarstvo taj predlog nije prihvatilo.

Predstavnik Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) Saša Mirković ocenio je da je izmene Zakona o elektronskim medijima, koje se odnose na REM, trebalo usvojiti pre raspisivanja javnih poziva za izbor članova Saveta REM-a.

- Predstavljanje nacrta zakona ne može biti zamena za zakonom propisanu javnu raspravu - rekao je Mirković, ocenivši da Ministarstvo snosi odgovornost za kašnjenje koje, kako kaže, izaziva sumnje u dobre namere predlagača.

Dodao je da predložene izmene koje se tiču medija u državnom vlasništvu ne donose dovoljno garancija za medijski pluralizam i slobodu izražavanja. Takođe je naveo da su učesnici nacrte dobili tek pred sastanak, i to – kako je rekao – „nakon intervencije OEBS-a“.

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) saopštilo je da izražava ozbiljnu zabrinutost zbog načina na koji Ministarstvo vodi proces izmena ključnih medijskih zakona. Iako su komentari Evropske komisije stigli još u decembru 2023, Ministarstvo je tek krajem 2024. reagovalo, a članovima radnih grupa nisu date verzije koje su poslate u Brisel.

U saopštenju se navodi da je Ministarstvo odbilo sve zahteve za javnu raspravu i uputilo email u kojem se navodi da je Evropska komisija već odobrila nacrte, zahtevajući komentare u roku od 48 sati, kako „dalja diskusija ne bi usporila evropske integracije Srbije“. NUNS ocenjuje da ovakav pristup obesmišljava demokratske procedure i obespravljuje učesnike iz medijske zajednice.

Šta donose izmene medijskih zakona?

Zakon o javnom informisanju i medijima (ZJIM)

Nacrt sadrži odredbe koje, iako deklarativno potvrđuju slobodu izražavanja i pretpostavku nevinosti, mogu u praksi biti arbitrarno primenjivane protiv istraživačkih novinara (čl. 84. i 85.). U delu koji se odnosi na javne nabavke, zahtev Evropske komisije da se precizno definišu usluge koje mogu da se nabavljaju i pod kojim uslovima, ignorisan je.

Novi član 39a uvodi obaveze za medije u (neposrednom ili posrednom) vlasništvu subjekata poput Telekoma, ali bez mehanizama nadzora i sankcija.

NUNS ocenjuje da se time omogućava povratak državnog vlasništva u medije i legitimizuje politički uticaj, što je u suprotnosti sa Medijskom strategijom.

Zakon o elektronskim medijima (ZEM)

Dokument predviđa kazne za govor mržnje i štetne sadržaje, ali i dalje izostavlja ključna pravila za kontrolu političkog oglašavanja i funkcionerskih kampanja. REM je predviđen kao funkcionalno nezavisniji, ali sama institucija ne funkcioniše već sedam meseci.

Zakon o javnim medijskim servisima (ZJMS)

Ukidanje oznake „nacionalni“ javni servis, redefinisana pretplata i promenjena uloga Programskog saveta predstavljaju određeni napredak. Međutim, zadržana koncentracija moći kod generalnog direktora i nejasni kriterijumi za budžetsko finansiranje ostavljaju prostor za politički uticaj pod izgovorom reforme.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 1

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Prateća scenografija

Zoran Živković [19.05.2025.]




Video dana

Sve stane u jednoj turi

Anketa

Da li će Aleksandar Vučić na zahtev studenata raspisati izbore?

Rezultati