Društvo i ekonomija
10. 05. 2025. 17:36 32
Partizani u proboju Solunskog fronta: Nekadašnji načelnik Generalštaba se obrukao na Dan pobede! (VIDEO)
Nastupi pojedinih državnih zvaničnika tokom obeležavanja Dana pobede u Drugom svetskom ratu pokazali su ozbiljno nepoznavanje i nerazumevanje istorijskih činjenica o ovom važnom periodu dvadesetog veka. I dok kod mnogih nije jasno da li ikonografiju srpske vojske iz Prvog svetskog rata uvode u priču o Drugom svetskom ratu jer ne znaju činjenice ili jer ne žele da ističu jugoslovenski aspekt narodnooslobodilačkog pokreta, za generala Ljubišu Dikovića, nekadašnjeg načelnika Generalštaba Vojske Srbije više nego očigledno je da ne vlada istorijom vojnih operacija na prostoru naše zemlje. General je, ni manje ni više, pomešao Solunski i Sremski front.
General Ljubiša Diković, sada kao načelnik SUBNOR-a (Saveza udruđenja boraca narodnooslobodilačkih ratova Srbije), govorio je u Narodnom pozorištu u Beogradu na svečanoj akademiji povodom Dana pobede nad fašizmom.
I tom prilikom pobrkao dve vojne operacije, jednu iz Prvog i jednu iz Drugog svetskog rata, što nije naravno promaklo korisnicima društvenih mreža.
- Najsvetliji primer je proboj Solunskog fronta, kada su partizanske jedinice u sadejstvu sa snagama Crvene armije i manjim jedinicama, i manjim snagama iz Bugarske i Italije, posle oslobođenje Beograda krenule u završnu operaciju oslobođenja zemlje, pri čemu je život dalo 13 hiljada pripadnika srpske nacionalnosti i 1.100 pripadnika Crvene armije, 830 Bugara i 163 italijanska vojnika - rekao je tom prilikom Diković.
Solunski front, prema Vojnoj enciklopediji iz 1974. godine, obuhvata borbe vojski sila Antante (francuske, britanske, srpske, grčke, italijanske i ruske) protiv vojske Centralnih sila (nemačke, austrougarske i bugarske) u periodu oktobar 1915—oktobar 1918. u prostoru ustaljenog fronta od Orfanskog zaliva preko grčke i albanske teritorije, do Jonskog mora.
U Drugom svetskom ratu probijen je Sremski front, i to u jutarnjim satima 12. aprila 1945, godine. Do proboja je došlo posle višemesečnih teških rovovskih borbi, a uspeh ove vojne akcije omogućio je brz prodor jugoslovenskih trupa ka zapadnim delovima Jugoslavije i njihovo oslobođenje u narednih mesec dana.
Solunski i Sremski front možda nekim laicima zazvuči slično, ali jedan general, posebno ako se predstavlja organizaciju koja se bavi njegovanjem tradicije narodnooslobodilačkih pokreta u Srbiji, ne bi trebalo da dozvoli sebi da pomeša te dve vojne operacije.
Komentari 32
ostavi komentar