Društvo i ekonomija
08. 05. 2025. 07:00 2
NA JUBILEJ ZAKONA SNS O POREKLU IMOVINE Đuro Macut pazario vilu od milion evra, gde nestade Eliot Nes?
Pre pet godina u martu 2020. Srbija je dobila Zakon o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu. Krajnje pojednostavljeno, suština ovog zakona je u tome da onaj ko ne može da dokaže da je na zakonit način uvećao imovinu, (za više od 150.000 evra u najviše tri godine) razrezivanjem posebnog poreza po stopi od 75 odsto na tu imovinu ostane bez 3/4 njene vrednosti. Ovih dana pažnju javnosti privukla je informacija da je tek izabrani premijer, samo dan pre nego što je to postao, uvećao svoju imovinu za jednu vrednu nekretninu, vilu u širem centru glavnog grada. Uz ovu vest objavljen je i podatak da premijer poseduje još četiri stana u Beogradu.
Pomenuti Zakon počeo je da se primenjuje godinu dana po stupanju na snagu a prethodno je sa samog vrha vlasti najavljen kao "zakon na koji smo decenijama čekali“, kao "moćan instrument za obračun sa korupcijom“, pa i metaforično, kao "mač protiv korupcije"! Tvrdilo se i da je Poreska uprava u stanju da napravi rang-listu najbogatijih građana i "da je već u toku uparivanje njihove imovine sa prihodima“ kao i da je u toku izbor šefa sektora koji će rukovoditi timom Poreske uprave ili, kako su ga nazvali, "srpskog Eliota Nesa“.Brojanje tuđih para postalo je nezaobilazni deo naše istorije. Među pristojnim državama za tuđe pare interesuju se oni kojima je to posao: uprave prihoda, službe za sprečavanje pranja novca i kriminalistička policija; ali i oni samo kada postoje osnove za sumnju da je država zakinuta ili da nečiji novac potiče iz kriminala. Ali, da se ne lažemo. Razume se da se pri tom skrivaju iza parola o “poštenju” i “narodnoj koristi”. A šta je po zanimanju bio čuveni Eliot Nes nepotkupljivi? Agent FBI, policajac? Ne, on je bio poreski inspektor. Suština priče je jednostavna. Ništa bez striktnog poreskog sistema nalik na američki IRS, njihovu upravu unutrašnjih prihoda. Kad im se na vratima pojave gospoda, ne moraju u kožnim mantilima, pokažu legitimacije, dobar dan, mi smo došli, vi ste prošle godine zaradili toliko, a kupili ste kuću, vikendicu, slali ste decu na fakultete i vozite dva "besna" auta, izvinite, to se malo ne uklapa u vaš prijavljeni porez. Ako nisi u stanju da im pokažeš da ti je umrla tetka u Čačku pa si nasledio, u velikoj si neprilici.I kao normalno je, da je od 2023. preko 80 odsto nekretnina u Srbiji kupljeno za gotovinu, taj procenat je nenormalan bilo gde u svetu. Ali, to našim sudovima i Zagorki Dolovac nije sumnjivo. U januaru 2021. godine u Informeru, na primer, mogla je da se čita gotovo epska analiza Nebojše Bakareca o "novom poglavlju ere državnika Aleksandra Vučića". Bakarec je tako otkrio da se Aleksandar Vučić "upustio u borbu protiv korupcije, uzdigao najvažnije državne institucije“ i zaključio da SNS ništa neće moći da ugrozi "ako ostane čvrsta i jedinstvena, ako nastavi da razvija novi politički model i ako nastavi sa dosadašnjom borbom protiv korupcije".
Inače, građani, preduzetnici i pravna lica su ovih dana upozoreni: imaju obavezu da do 15. maja plate drugu ratu poreza na imovinu za 2025. godinu. Ovaj rok je ključan za izbegavanje dodatnih finansijskih tereta jer iz Uprave za javne prihode podsećaju da kašnjenje sa uplatom može dovesti do visokih kamata i dodatnih kazni Ugovor o pomenutoj vili uglednog doktora je potpisan dan pre nego što je Macut u skupštini Srbije izglasan za premijera.To sve prolazi glat.
Komentari 2
ostavi komentar