Društvo i ekonomija
18. 04. 2025. 21:05 23
PARADA POBEDE U MOSKVI Vučić da IZABERE na koju će stranu
Praksa Srbije da istovremeno bude okrenuta i Istoku i Zapadu ponovo je na ozbiljnom testu - ovoga puta zbog učešća na proslavi 80. godišnjice pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu, koju 9. maja u Moskvi organizuje predsednik Rusije Vladimir Putin. Još jednom se otvara pitanje - da li će zvaničnom Beogradu opet proći politika sedenja na više stolica, koje je u slučaju neuvođenja sankcija Rusiji prošlo bez većih posledica, ili će konačno morati jasno da izabere stranu?
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je ranije lično Putinu potvrdio učešće srpske delegacije, koju će tog dana on predvoditi na Crvenom trgu. Bila bi to ujedno i prva Vučićeva poseta Rusiji otkako je otpočeo rat u Ukrajini u februaru 2022, piše nedeljnik NIN.
Odlazak u Moskvu svakako ne bi prošao nezapaženo, pre svega u Briselu. Iz vrha Evropske unije već ovih dana stižu poruke da se zemlje koje odu u Moskvu mogu suočiti sa posledicama. U slučaju Srbije, koja je kandidat za članstvo u EU, moglo bi da dođe do blokiranja za prijem u Uniju. Upravo takvu informaciju objavio je britanski "Telegraf", navodeći da su evropski zvaničnici upozorili Vučića da bi njegova poseta bila kršenje kriterijuma za članstvo u Uniji i da bi poremetila ambicije Srbije za ulazak u Uniju.
Koordinatorka Nacionalnog konventa o EU Bojana Selaković kaže za NIN da Srbija već dugo "gura prst u oko" Evropskoj uniji svojim odnosom sa Rusijom.
- Vrlo često je to bio balet po žici u vidu najava poseta, sastanaka, od kojih su neki i otkazivani, kao da se ispitivala granica do koje je EU, zarad regionalne stabilnosti, spremna da toleriše vezu između Srbije i Rusije. Čini se da je ove godine retorika iz Brisela po tom pitanju oštrija nego ikad i vrlo eksplicitna. Međutim, kako mi u ovom trenutku ne znamo koji je budući strateški odnos između Srbije i EU, to gde će zvaničnici Srbije biti tog dana možda nam da jasnije odgovore. Ekspoze budućeg premijera je vrlo nejasan i štur po tom pitanju - ne pominje put Srbije ka članstvu u EU, već najavljuje i dalje održavanje diplomatije "četiri stolice". U takvim uslovima, balansiranje će biti višestruko i znatno komplikovanije - smatra Selaković.
Srbija godinama pokušava da balansira između svog evropskog puta i "tradicionalnih prijateljstava" sa Istokom. Ta politika je nekada možda i imala određenog uspeha, ali je nakon napada Rusije na Ukrajinu često kritikovana i dovođena u pitanje. Tome je doprinelo i uporno odbijanje Srbije da uvede sankcije Rusiji, što nikako nije blagonaklono gledano u Briselu. Zanimljivo je i to da, kako piše britanski "Telegraf", u Moskvi tog dana neće biti mađarski premijer Viktor Orban, koji se smatra bliskim Putinovim saveznikom u Evropi.
Komentari 23
ostavi komentar