Društvo i ekonomija

[ Izvor: Euronews ]

15. 04. 2025. 09:55 0

EU reciklira, Srbija zakopava

U Srbiji se godišnje proizvede oko tri miliona tona komunalnog otpada, a reciklira tek 15 odsto. Nedavno usvojena Uredba o planu smanjenja ambalažnog otpada za period do 2029. godine trebalo bi da podigne ove brojke.

Plastične flaše, kartonske kutije, staklo, limenke, sve su to svakodnevni predmeti koje možemo reciklirati ako za to postoji infrastruktura. Nažalost, većinu ovog otpada u Srbiji zakopavamo, i to po nesanitarnim deponijama.

Srbija reciklira jedva 15,5 odsto komunalnog otpada, što je znatno ispod proseka Evropske unije. Dok zemlje Evropske unije, poput Austrije, Belgije, Danske, odlažu manje od četiri odsto komunalnog otpada na deponije i pritom zakonom zabranjuju odlaganje otpada koji nije prethodno tretiran, u Srbiji, prema podacima NALED-a, čak 90 odsto komunalnog otpada i dalje završava na deponijama, umesto u reciklažnim centrima.

Vlada Srbije je usvojila novu uredbu o planu smanjenja ambalažnog otpada. Cilj je da se građanima omogući da lakše odvajaju otpad. Međutim, ciljevi ove uredbe ne obuhvataju i samu reciklažu.

"Uredba se odnosi na infrastrukturu najviše za sakupljanje samog otpada. To je ono što sam malo pre napomenulo, da je to obaveza za operatore upravljanja ambalažnim otpadom, ne toliko na reciklažnim centrima", rekla je Tatjana Kaluđerović, pomoćnica ministra za zaštitu životne sredine Srbije.

Većina reciklažnih kapaciteta u Srbiji je u privatnom vlasništvu, dok su državni i opštinski sistemi fokusirani uglavnom na sakupljanje i odlaganje, ne i na obradu. Upravljanje ambalažnim otpadom povereno je osam ovlašćenih operatera, među njima je i kompanija "Ekostar", koja je za Euronews Srbija poručila da infrastruktura i dalje nije ravnomerno razvijena u svim delovima zemlje:

"Jasno je da su potrebna dalja ulaganja u infrastrukturu za prikupljanje i reciklažu. To uključuje nabavku novih kanti i kontejnera, izgradnju novih reciklažnih centara, kao i kontinuiranu edukaciju građana o važnosti pravilnog odvajanja otpada. Međutim, ukoliko ceo proces nema održiv i pozitivan finansijski koncept, sistem reciklaže ne može da živi".

Dok građani u Evropskoj uniji imaju zakonsku obavezu da odvajaju papir, plastiku, staklo i metal, u Srbiji takva obaveza ne postoji. Niti postoji jasan plan kada će je biti. Trenutno je obavezna selekcija propisana isključivo za pravna lica koja ambalažu stavljaju na tržište.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Kolekcija

Zoran Živković [11.04.2025.]




Video dana

Ko je vezao ove lopte?

Anketa

Da li ste za smanjenje broja klubova u Superligi?

Rezultati