Društvo i ekonomija

[ Izvor: Beta ]

11. 04. 2025. 19:23 3

Produžen pritvor za još 30 dana prisluškivanim studentima i aktivistima

Sudija za prethodni postupak Tatjana Đurašković produžila je za još 30 dana pritvor studentima i aktivistima koji su okrivljeni za navodni pokušaj rušenja ustavnog poretka, a branioci su najavili podnošenje žalbe protiv te odluke, potvrdili su oni novinarima.

Članovi i funkcioneri novosadskog odbora Pokreta slobodnih građana (PSG) Marija Vasić, Mladen Cvijetić, Srđan Đurić, Lado Jovović i Davor Stefanović, privedeni su u 14. marta, nakon što je veče pre toga na nekoliko prorežimskih televizija emitovan audio snimak njihovog prisluškivanog razgovora u prostorijama PSG u Novom Sadu.

Sud je ranije odredio pritvor do 30 dana i prisluškivanim studentima i aktivistima koji nisu u Srbiji, a za njima je raspisana i poternnica.

U obrazloženju te odluke navodi se da je pritvor određen i zbog "opasnosti od ponavljanja krivičnog dela, jer se okončanje aktuelnih protesta građana i studenata još uvek ne nazire".

U četvrtak ujutro, 13. marta, šestoro aktivista organizacije Studenti protiv autoritarne vlasti (STAV) otputovalo je na Festival ljudskih prava "Znadu" u Dubrovniku, gde je ranije dogovoreno njihovo učešće na jednoj od tribina, na kojoj je trebalo da se govori o studentskim protestima u Srbiji, a tribina je nosila naziv "Pumpaj!".

Reč je o studentima Mili Pajić, Branislavu Đorđeviću, Anji Pitulić i Jovanu Dražiću, kao i o aktivistima Doroteji Antić i Dejanu Bagariću.

Studenti koje je ova vest zatekla u Dubrovniku od tada se više nisu vratili u Srbiju, a u međuvremenu su svima pretreseni stanovi u kojima žive.

Branioci 12 studenata i aktivista zatražili su od sudije Tatjane Đurašković da iz spisa predmeta izdvoji dokaze koji se ne mogu koristiti u krivičnom postupku, jer nisu prikupljeni u skladu sa zakonom te da nakon toga svi budu pušteni iz pritvora, ali je ona to odbila.

Branioci su kazali da bi vođenje krivičnog postupka u skladu sa tim dokazima predstavljalo opasan presedan, koji bi ozbiljno ugrozio ljudska prava ne samo okrivljenih u ovom postupku, nego i svih budućih osoba koje se budu našle u situaciji da se dokazi protiv njih prikupljaju mimo Zakonika o krivičnom postupku.

Više od 100 organizacija civilnog društva iz Srbije je protestovalo jer je taj audio snimak, pre nego u pravosudnim organima, završio u medijima, koji su odmah i "presudili" da je u pitanju "terorizam i rušenje države", što su kasnije ponovili i najviši državni zvaničnici Srbije, a što se potom našlo i u krivičnoj prijavi.

Organizacije civilnog društva su poručile da se radi o političkom progonu neistomišljenika.

Pripadnicima organizacije STAV do sada, mesecima unazad, upućeno je na hiljade najtežih pretnji uključujući i brojne pretnje smrću, a oni su, takođe mesecima, neprestano na meti tabloidne kampanje linča.

Aktivisti STAV-a prvi su pokrenuli masovne studentske i građanske proteste u Srbiji, nakon tragedije u Novom Sadu, kada je, 1. novembra prošle godine, 16 ljudi poginulo kada se na njih obrušila nedavno renovirana nadstrešnica sa zgrade glavne železničke stanice.

- Država nema pravo da zloupotrebljava bezbednosne strukture za tajno prisluškivanje s ciljem političkog progona. U predistražnom postupku, grupa se tereti za rušenje ustavnog poretka. Takva kvalifikacija je neprihvatljiva jer grupa nije preduzela nijednu aktivnost u pravcu ostvarivanja pomenutih spornih reči iz razgovora - navele su organizacije civilnog društva.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 3

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Kolekcija

Zoran Živković [11.04.2025.]




Video dana

Jutrić, kafica

Anketa

Da li ste za smanjenje broja klubova u Superligi?

Rezultati