Društvo i ekonomija
02. 04. 2025. 18:29 0
Deo spisa predmeta za uhapšene aktiviste iz NS-a označen kao STROGO POVERLJIV
Za šestoro uhapšenih aktivista iz Novog Sada, od kojih su petoro članovi Pokreta slobodnih građana, a jedan iz neformalne organizacije STAV, advokatima je trebalo čitave dve nedelje kako bi ostvarili uvid u spise predmeta. Međutim, jedan deo tih spisa označen je stepenom tajnosti "strogo poverljivo", tako da advokati uhapšenih ne mogu javno da govore o njihovom sadržaju.
Marija Vasić, Lado Jovović, Mladen Cvijetić, Srđan Đurić, Davor Stefanović i Lazar Dinić uhapšeni su 14. marta zbog sumnje da su izvršili krivično delo pripremanje napada na ustavno uređenje.
Njihovo hapšenje je usledilo samo dan nakon što je na više televizija sa nacionalnom frekvencijom pušten audio snimak sa njihovog neformalnog sastanka, koji je održan u prostorijama PSG-a.
Iako javnost još uvek nije upoznata sa time kako je ovaj audio snimak došao u posed medija naklonjenih režimu, kao ni na koji način je nastao, on je ipak Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu bio dovoljan kao osnovana sumnja da su izvršili delo koje im se stavlja na teret.
Iako se još uvek ne može sa sigurnošću tvrditi kako je audio snimak nastao, po svemu sudeći su ga napravile državne službe bezbednosti.
Svojevrstan presedan, kada je ovaj istražni postupak u toku, jeste to da braniocima čitave dve nedelje nije omogućen uvid u spise predmeta, na čemu se bazira odbrana u krivičnim postupcima, jer se u njima nalaze sve radnje koje su preduzimane prema osumnjičenima pre hapšenja. Posebno zabrinjavajuće je to što je svim uhapšenima određen pritvor do 30 dana, a njihovi advokati su morali da ulože žalbu na ovu odluku, iako im nije omogućen uvid u spise predmeta.
Žalba odbrane je, naravno, odbijena.
Spisi strogo poverljivi
Aleksandar Petrović, advokat uhapšene Marije Vasić, za Danas kaže da su zbog stavljanja oznake tajnosti na deo spisa, on i njegove kolege koje brane ostale osumnjičene onemogućeni da u javnost iznesu šta se sve nalazi u tim spisima.
- Oni se od 16. marta nalaze u pritvoru na Klisi. Njihovo pritvaranje je posledica instrumentalizacije pravosuđa od strane vlasti. Krivično delo pripremanje napada na ustavno uređenje nikada nisu učinili. pripremali niti planirali i činjenica da te nedužne ljude sada jedu stenice na Klisi je crveno svetlo koje bi moralo da se upali svakom savesnom građaninu - kaže Petrović.
Dodaje da im je uvid u spise omogućen tek nakon dve nedelje od pritvaranja njihovih branjenika i to nakon što su uložili pritužbe na rad tužilaštva.
- Kada nam je konačno omogućen uvid ispostavilo se da je jedan deo spisa označen kao strogo poverljiv čime smo mi faktički onemogućeni da se o navedenom izjašnjavamo u javnosti. Mi ćemo našu pravnu borbu nastaviti, jer ostajemo pri onome što sve vreme govorimo još od kad je onaj montiran snimak emitovan na nacionalnim frekvencijama, a to je da naši branjenici nisu učinili nijedno krivično delo i da ti ljudi moraju hitno biti pušteni iz pritvora - navodi advokat.
Petrović kaže da će obaveštavati javnost o njihovim narednim koracima.
- Branioci ostalih okrivljenih i ja ćemo zahtevati da se iz spisa izdvoje svi nezakoniti dokazi u skladu sa odredbama Zakonika o krivičnom postupku - kaže advokat Aleksandar Petrović za Danas.
Šabić: Potpuno nejasno stavljanje stepena tajnosti na spise
Advokat i pravni analitičar Rodoljub Šabić za Danas kaže da je sama činjenica da braniocima gotovo dve nedelje nije omogućen uvid u spise skandalozna i neobjašnjiva i dodaje da je tako nešto u potpunoj suprotnosti sa Ustavom Srbije.
- To je u očiglednoj potpunoj suprotnosti sa garancijama “odgovarajućih uslova za pripremu odbrane” koje Ustav jemči. Podjednako je neobjašnjiva i ta enormna tajnovitost postupka - kaže Šabić.
On navodi da je javnost uvek koristan kontrolor nad radom vlasti pa i pravosuđa, i da nije slučajno da Ustav predviđa da javnost može biti isklučena samo izuzetno.
- U konkretnom slučaju, od početka su prisutne sumnje u zakonitost postupanja, pre svega u kvalitet i dopuštenost tajnog snimanja koje je, po onom što se čulo, “glavni” dokaz. I dalje nije poznato da li je taj snimak pribavljen u skladu sa odredbama Zakona o krivičnom postupku. Ovakvo praktično potpuno isključenje javnosti ne otklanja te sumnje, već ih samo produbljuje - objašnjava advokat.
Šabić kaže da ukoliko ovi spisi ostanu pod oznakom tajnosti, onda bi i u eventualnom sudskom postupku javnost mogla biti isključena, ali i da sud ima mogućnost da skine oznake tajnosti sa spisa predmeta.
- Formalan razlog koji bi u konkretnom slučaju mogao biti naveden je “zaštita interesa nacionalne bezbednosdti”. Ali suštinski potpuno je nejasno kako bi to u ovom slučaju javnost ugrozila nacionalnu bezbednnost - pita se Šabić.
On kaže da na zahtev odbrane sud može ukinuti tajnost, a može to uraditi i sam, bez posebnog zahteva.
- Budući da je previše stvari nepoznato ne bih da spekulišem, ali bih samo naglasio jednu stvar – bilo bi apsultuno nedopustivo da se iza tajnosti krije nezakonito pribavljanje dokaza ili neko drugo nezakonito postupanje MUP-a ili BIA-a - kaže Rodoljub Šabić.
Komentari 0
ostavi komentar