Društvo i ekonomija

[ Izvor: Mediji ]

02. 04. 2025. 15:46 8

Srbi više NE MOGU da putuju u ovu zemlju bez POSEBNE DOZVOLE

Evropski državljani koji putuju u Veliku Britaniju od danas moraju imati digitalnu propusnicu za ulazak u zemlju, za koju britanska vlada tvrdi da će poboljšati bezbednost granica.

Elektronska putna dozvola (ETA) može se narednih dana kupiti putem interneta za 10 funti (12 evra), dok će od 9. aprila cena porasti na 16 funti (19 evra).

Dozvola će biti obavezna za sve Evropljane koji žele da posete Veliku Britaniju od 2. aprila, nakon što je ista propusnica uvedena u januaru za državljane SAD-a, Kanade i drugih zemalja kojima nije potrebna viza.

Sličan sistem postoji i u Sjedinjenim Američkim Državama za ulazak u tu zemlju.

Digitalni sistem za veću bezbednost

- Digitalizacijom imigracionog sistema otvaramo put ka beskontaktnom prelasku granice Velike Britanije - izjavila je ministarka migracija Sima Malhotra ranije ovog meseca, kada je pokrenuta veb-stranica za prve prijave.

Dodala je da širenje ETA sistema na države širom sveta „učvršćuje posvećenost poboljšanju bezbednosti kroz tehnologiju i inovacije“.

Ovaj dokument omogućava posete do šest meseci i važi dve godine. Obavezan je za sve putnike, uključujući maloletnike i novorođenčad.

Propusnica se može nabaviti putem aplikacije za pametne telefone ili na zvaničnoj veb-stranici britanske vlade. Dostupna je Evropljanima još od početka marta.

Od danas će državljani tridesetak evropskih zemalja, uključujući sve članice EU osim Irske, morati imati elektronsku dozvolu za ulazak u Veliku Britaniju, koja je napustila EU 2020. godine.

Postupak prijave i izuzeci

Podnosilac zahteva mora dostaviti fotografiju pasoša i lica. Prema britanskom Ministarstvu unutrašnjih poslova, proces traje oko deset minuta.

U većini slučajeva odluka o odobrenju donosi se u roku od nekoliko minuta, ali može trajati i do tri radna dana. Ako je zahtev odobren, ETA se automatski povezuje sa pasošem podnosioca.

Putnici koji samo presedaju na britanskim aerodromima bez ulaska u zemlju izuzeti su iz ovog programa. Ovo pravilo uvedeno je nakon pritiska aerodroma Hitrou, najprometnijeg u Evropi, koji je strahovao od gubitka putnika.

Samo dva aerodroma u Velikoj Britaniji omogućavaju presedanje bez prelaska granice – Hitrou i Mančester. Tokom 2024. godine, kroz Hitrou je prošlo skoro 84 miliona putnika, od kojih je trećina dolazila iz Evropske unije.

Program je pokrenut 2023. godine za Katar, a kasnije proširen na pet susednih zemalja Persijskog zaliva.

U januaru 2025. godine proširen je na državljane još pedesetak zemalja, uključujući Argentinu, Južnu Koreju i Novi Zeland.

Do kraja 2025. godine očekuje se da će gotovo 1,1 milion posetilaca dobiti ETA, prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova Velike Britanije.

Dozvolu ne moraju pribavljati osobe sa boravišnom dozvolom za UK niti oni koji već imaju imigracioni status u Kraljevstvu, prenosi Index.

Srbija

​Od 2. aprila 2025. godine, građani Srbije koji žele da putuju u Veliku Britaniju moraju pribaviti Elektronsku putnu dozvolu (ETA) pre putovanja. Ova dozvola omogućava posete do šest meseci i važi dve godine. Proces prijave uključuje dostavljanje fotografije pasoša i lica, traje oko deset minuta, a odluka o odobrenju se donosi u roku od nekoliko minuta do tri radna dana. ETA se može nabaviti putem aplikacije za pametne telefone ili na zvaničnoj veb-stranici britanske vlade.

Cena dozvole je 10 funti (12 evra) do 9. aprila, nakon čega će porasti na 16 funti (19 evra). Putnici koji samo presedaju na britanskim aerodromima bez ulaska u zemlju izuzeti su iz ovog programa, prenosi Opensky.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 8

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Minhauzen i Spinhauzen

Zoran Živković [02.04.2025.]




Video dana

Supermoć

Anketa

Da li je na velikom protestu u Beogradu upotrebljen zvučni top?

Rezultati