Društvo i ekonomija
28. 03. 2025. 20:07 8
Dekanka FPN: Kreću u otvoreni rat s nama
Dekanka Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Beogradu, prof. dr Maja Kovačević, koja je pisala Evropskom parlamentu o studentskim protestima u Srbiji, za Nova.rs naglašava da univerziteti neće ćutati i pustiti vlast da se obračunava sa studentima, da ih nikada neće prijavljivati zbog legitimnih zahteva, a da policija na fakultete može da uđe, samo ako prethodno pošalju batinaše, pa da dođu da zaštite studente i profesore.
Profesorka Maja Kovačević pisala je Evropskom parlamentu o represiji Vlade u ostavci, tačnije zahtevu da dekani fakulteta pokreću disciplinske mere protiv svojih studenata, kao i o neisplaćivanju zarada i donošenju nezakonite Uredbe o promeni odnosa časova i naučnog rada.
- Poslala sam dopise na brojne adrese, ne samo Evropskom parlamentu i poslanicima parlamenta, već i različitim direktoratima koji imaju veze sa obrazovanjem. Skrenula sam pažnju ne samo na proteste koji traju duže vreme, o čemu oni sve znaju, već i na najnoviji razvoj događaja gde vlast od dekana fakulteta traži da prijavljuju državi da li su zvali policiju i pokretali postupke protiv studenata. To je najava ozbiljne represije! Javno sam rekla da nikada neću pozvati policiju protiv studenata, što sam i u pismu ponovila i zamolila da dignu svoj glas protiv takve vrste represije - kaže za Nova.rs prof. Kovačević.
Cilj njenog pisma evropskim institucijama, koje se bave pre svega obrazovanjem je da budu obavešteni o svim detaljima dešavanja u Srbiji i da reaguju.
- Sama ideja da prijavljujemo studente policiji je strašna i nezamisliva. Da li to znači da im je plan da u sledećem koraku Ministarstvo počne da nas kažnjava jer nisu pokrenuti disciplinski postupci. Kreću u otvoreni rat sa nama, a u tom ratu sigurno nikada neću zvati policiju, niti pokretati postupke protiv studenata, pa neka me smene - naglašava profesorka Kovačević.
Ne postoji nijedna sporna tačka u studentskim zahtevima.
- Bavim se evropskim integracijama i znam kako sistem funkcioniše. Studentski zahtevi se nalaze u središtu vrednosti koje su vezane za vladavinu prava i demokratizaciju, a Srbija je u procesu pristupanja EU, što znači da bi upravo zato evropske institucije trebalo da ih podrže, jer nemaju šta da im ospore - navodi.
Iako priznaje da blokiranje nastave komplikuje nastavu, protesti su doveli do opšteg građanskog pokreta, što zahteva punu podršku.
- Nije sporno da su nam blokade iskomplikovale život, ali mi sad imamo posla sa situacijom u kojoj se čitav građanski pokret podigao u Srbiji da brani vrednosti za koje se studenti bore, a Evropska unija se pravi da to ne vidi. Što je neverovatno i nedopustivo - ističe dekanka.
Vlast mora da zna da nećemo ćutati, kaže ona.
- Moramo da upozorimo EU na pominjanje policije od strane vlasti, koja preti univerzitetima. Kako oni mogu da očekuju da dekani protiv studenata pokreću postupke, zašto bi to radili? Policija nema pravo da uđe na fakultet, to treba da znaju. Ipak ako bi neki batinaši upali na fakultet i počeli da biju studente, zvaću policiju, naravno. Tako će moći da uđu, a ne da ih zovem da zbog svojih studenata koje hoću da prijavim, zbog nečega za šta se oni zalažu, a sa čim se slažem - kaže dekanka.
Neću da idem protiv njihove mladosti i legitimnih zahteva, naglašava profesorka Kovačević.
- Bude li vlast najavila neki korak u pravcu kažnjavanja dekana jer ne zovu policiju, opet ću pisati evropskim institucijama. Očekuju od nas da ćutimo u 21. veku i da slušamo njihove zahteve da studente izbacujemo sa fakulteta. Ukoliko bi neko pokrenuo disciplinski postupak protiv studenata, to bi moglo da se okonča time da taj student izgubi pravo na studije. Neko misli na ovaj način da im preti?! E pa to ne može tako - dodaje ona.
Dekanka je u dopisu, kako kaže "ilustrovala sve što država radi".
- Ukratko sam opisala, ilustrovala sve što rade i kako se odnose prema studentima, profesorima, Univerzitetu. Pisala sam i o neisplaćivanju zarada, a Uredba koju je vlast preko noći donela je nezakonita. Uredba može da se donese samo na predlog Zakona za visoko obrazovanje i nakon konsultovanja konferencije svih univerziteta Srbije, a ništa od toga nije učinjeno. Zato je naš Univerzitet angažovao tim advokata. Pokrenućemo procese pred Ustavnim sudom, zbog kršenja zakona o usvajanju uredbe. A važno je znati da tek tehička vlada ne može da donosi ovakve propise. Ako bi Univerzitet na sve ovo ćutao, šta bi tek radili drugima, koji ne mogu da se brane onako kako možemo mi.
Iz EU poručuju da "pomno prate situaciju".
Komentari 8
ostavi komentar