Društvo i ekonomija

Direktno.rs [ Izvor: Mediji ]

25. 02. 2025. 13:20 1

Dugoročna prognoza za 2025. godinu: Biće SVEGA

Najnovije dugoročne prognoze za proleće 2025. pokazuju verovatan uticaj La Nine na sezonsko vreme u Evropi. Predviđa se dominantan sistem visokog pritiska nad kontinentom, a niski nad zapadom i severozapadom.

Meteorološka prolećna sezona traje 3 meseca i obuhvata mart, april i maj. Ovo je prelazno razdoblje iz zime u leto, pa se može očekivati ​​puno dinamike, javlja Severe Weather u svojoj najnovijoj prognozi .

Smatra se da će okeanski događaj La Nina imati neočekivanu ulogu ove sezone. Obično je teško pronaći ili videti bilo kakav pravi uticaj La Nine na Evropu. Jedan od važnih velikih pokretača ove sezone je La Nina u tropskom delu Tihog okeana. Međutim, iako je postajao sve jači u poslednja dva meseca, postoje samo osnovne naznake koliku će ulogu imati u proleće 2025. u Evropi.

Predviđa se da će La Nina ostati barem do ranog proleća. Ali atmosferski uticaj tako velikih anomalija može trajati duže, pokrivajući celu prolećnu sezonu severne hemisfere. La Nina bi mogla da donese toplija i sušnija proleća u delove srednje i zapadne Evrope. Ali više padavina često se nalazi nad jugozapadnim, zapadnim i severnim delovima Evrope, kao i nad Sredozemnim morem.

Severe Weather Europe koristi dva sezonska modela za prognozu ECMWF (Evropski centar za srednjoročne vremenske prognoze) i UKMO model, iz službenog britanskog Met-Officea.

ECMWF: Manje padavina tokom proleća

Proširena prognoza ECMWF-a pokazuje većinom veći pritisak u središtu centralne i istočne Evrope. Zona niskog pritiska nalazi se u krajnjem severnom Atlantiku i iznad severozapadne Evrope i vrlo liči na prolećni uticaj La Nine. Gledajući prognozu površinske temperature, vidi se topliji uzorak za većinu središnjih i severnih delova Evrope. Na to utiču zona visokog pritiska i jugozapadno strujanje iz područja niskog pritiska u Atlantiku. Vidi se i tendencija normalnih do nižih temperatura nad jugozapadnom i delovima srednje Evrope i jugoistoka.

Za mart se prognozira manje padavina u većem delu srednje Evrope i prema istoku. Opet, to je zbog uticaja područja visokog pritiska. Ali, više padavina može se videti nad južnim, zapadnim i severnim delovima, pod uticajem zone niskog pritiska sa severnog Atlantika i nad zapadnim Sredozemljem, prenosi Večernji list.

Anomalija visokog pritiska nad Evropom tipična je za proleće La Nine, pa postoji mogućnost da je ovaj obrazac donekle povezan s njenim globalnim uticajem. Toplije temperaturne anomalije i blaži uslovi verovatniji su u zapadnom, središnjem delu i prema istoku. Središnja i zapadna područja verovatno bi mogla videti povremene atlantske frontove sa zapada/severozapada pod uticajem zona niskog pritiska iznad severnog Atlantika, piše "Severe Weather".

Što se tiče padavina, u Evropi se više padavina predviđa u jugozapadnim, središnjim i severnim krajevima. To se očekuje zbog prognoziranog područja nižeg površinskog pritiska nad jugozapadnom Evropom i šire zone niskog pritiska iznad severnog Atlantika za severne delove. U kombinaciji s nižim temperaturama, to takođe utiče na potencijal snežnih padavina u rano proleće.

Iako je proleće poznato kao početak toplijeg dela godine, još bi moglo biti snežnih padavina, posebno u martu. Ipak, prema poslednjoj prognozi snežnih padavina za mart – maj 2025. veći deo kontinenta ima snežne padavine ispod normale. Naravno, to ne znači da neće padati sneg, već to samo znači da je ređi od proseka u poslednjih 30 godina. Jedan hladan front s odgovarajućim hladnim vazduhom može doneti veliku količinu snežnih padavina u središnjim delovima Evrope, a to se verovatno neće pojaviti u mesečnom proseku.

UKMO model: Više temperature

UKMO model pokazuje nešto drugačiju prognozu od ECMWF-a. Prikazuje zonu visokog pritiska sa središtem iznad zapadne Evrope i signal područja niskog pritiska iznad dalekog severnog Atlantika. Zona visokog pritiska proteže se i prema istoku, pokrivajući veći deo Evrope. Temperaturna prognoza pokazuje uglavnom toplije uslove od normalnih u većem delu kontinenta, posebno u severnim i severoistočnim regijama.

Gledajući padavine, vide se uglavnom sušniji uslovi nad delovima središnje i zapadne Evrope. To je uglavnom očekivano, s obzirom na prognozu visokog pritiska iz ovog modela. Ali severna i južna Evropa pokazuju više padavina u proleće, što ukazuje na uticaj zone niskog pritiska na severu i zone nižeg pritiska nad Sredozemnim morem. Više prolećnih snežnih padavina predviđa se u severozapadnoj Skandinaviji, gde su temperature još dovoljno niske, a područje niskog pritiska donosi obilje padavina.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 1

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Omiljena destinacija

Zoran Živković [24.02.2025.]




Video dana

Snežna umetnost

Anketa

Da li opozicioni poslanici treba da učestvuju u narednoj sednici Skupštine?

Rezultati