Društvo i ekonomija

Direktno.rs [ Izvor: Mediji ]

20. 02. 2025. 07:25 19

Stotinu novih škola u štrajku: U ovim gradovima ne radi nijedna

Prolaze dani, a broj osnovnih i srednjih škola u Srbiji koje su u obustavi nastave ili rada, raste. Kako ističu prosvetni sindikati koji svakodnevno beleže broj škola, ali i nastavnika koji su u štrajku, taj trend se nastavlja danas i sutra, s obzirom na to da poziv na dnodnevni štrajk i dalje važi. Procenjuju da će samo danas stotinu škola ući u neki vid obustave.

Ana Dimitrijević iz Foruma beogradskih gimnazija ističe da je situacija u školama ove nedelje slična kao i prethodnih. Dodaje da mnoge škole donose odluke na nedeljnom nivou, te da će one koji su bile u obustavi, nastaviti taj trend.

- Nemam informacije da je bilo koja škola koja je bila u totalnoj obustavi, delimičnoj totalnoj obustavi, radila pola-pola ili držala časove 30 minuta, promenila taj status ove nedelje. Neke škole donose na nedeljnom nivou odluke kako će raditi te nedelje, znači petkom za sledeću nedelju, a veliki broj škola, sad konkretno govorim za gimnazije, u Beogradu i neke u Srbiji, doneli su tu odluku do daljeg - kaže ona.

Učitelji i nastavnici koji su u štrajku, pozvali su i danas na masovnu obustavu nastave, kako bi se obustava omasovila i njihovi zahtevi što pre ispunili.

Tako, u mnogim školama u Srbiji danas neće biti zvona za početak i kraj časa. Koliko će tačno škola samo danas ući u obustavu rada, nije poznato.

Aleksandar Vinić iz Asocijacije škola u štrajku kaže da će se taj podatak znati u toku dana, ali da se očekuje sigurno stotinu škola. One koje su bile u štrajku dva dana prošle nedelje, nastavile su ove nedelje da rade onako kako su i ranije radile, s tim što će danas pridružiti masovnom štrajku.

- Na osnovu analize koju smo radili prošle nedelje, više od 400 škola je u nekom vidu obustave. Radi se o nekih 10.000 nastavnika u obustavi i 7.000 nastavnika koji drže časove od 30 minuta. To je negde oko 17.000 nastavnika koji su u nekom obliku obustave, što je daleko od onih projekcija koje daje Ministarstvo prosveta - navodi Vinić.

Podseća da nijedna škola u Užicu, Čačku i Zrenjaninu ne radi, kao i da raste broj škola u Vojvodini koje ulaze u obustavu.

I na jugu mnogo škola u obustavi
Kada je u pitanju jug Srbije, ni tamo nema nikakvih promena, te će one škole koje su bile u blokadi, ostati i dalje.

Gimnazije u Nišu su jasne - sve četiri i dalje su u obustavi. U većini stručnih škola časovi traju pola sata, a štrajku se pridružuju i škole iz Pirota, Kuršumlije i Aleksinca.

Što se tiče Kragujevca, sve gimnazije u tom gradu i više od polovine srednjih škola su u potpunoj obustavi.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 19

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Uređivanje medija

Zoran Živković [19.02.2025.]




Video dana

Sve smo sredili, šefe!

Anketa

Da li ćete bojkotovati najveće trgovinske lance u Srbiji?

Rezultati