Društvo i ekonomija
22. 02. 2025. 07:07 0
NEVIDLJIVO AKUŠERSKO NASILJE: Skoro 97 odsto žena nikome nije prijavilo šta im se desilo
Prema prijavama žena o akušerskom nasilju, najviše prijava se odnosi na loše iskustvo u porodilištima u Beogradu (600), Novom Sadu (158), i Nišu (85).
Kako se navodi u priči pod naslovom "Priče iz porodilišta: Žene koje su prekinule zavet ćutanja", pored ovih velikih gradova prijave na nehuman tretman u porodilištima stižu iz cele Srbije.
Skoro 97 odsto žena koje su se javile i nikome nisu prijavile ono što im se desilo tokom porođaja.
- To što ne znaju kome i kako da prijave, želja da samo odu kući i budu sa bebom, kao i nepoverenje u institucije, najčešći su razlozi zbog kojih žene nisu prijavljivale akušersko nasilje, pokazuju iskustva žena koje su nam se javile - navodi CINS u tekstu.
Pored toga, žene su kao razloge navodile i traumu, strah, to što su smatrale da je ono što im se desilo normalno ili da ne mogu da dokažu.
Ginekolog i akušer Vladimir Vajs rekao je da nije način rada ili određena medicinska procedura akušersko nasilje, nego da je to čitav sled događaja.
- Neadekvatna komunikacija, nedovoljno vremena, veliki broj porođaja, velika koncentracija porođaja u pojedinim porodilištima. Vi faktički onda bivate u jednoj situaciji da ne možete da se nosite prema pacijentu kao prema individui, nego kao prema broju - što je porazno - izjavio je Vajs.
Maja Milosavljević, psihijatrica u Institutu za mentalno zdravlje, objasnila je da akušersko nasilje može da dovede do postporođajne depresije.
- Nakon verbalnog nasilja češće idu neki, po intenzitetu, blaži oblici depresije. Kod fizičkog ili seksualnog nasilja, naravno, to budu teži, umereno teški do teški oblici depresije - objasnila je Milosavljević.
Komentari 0
ostavi komentar