Društvo i ekonomija
20. 02. 2025. 07:00 24
TEORIJA O PANICI Šta Aleksandar Vulin SPREMA studentima?
Termini "obojena revolucija“ i "vojvođanski separatizam“ postale su omiljene sintagme ljudi na vrhu vlasti poslednjih meseci. Tako vlast, po ko zna koji put, pokušava da skrene temu rešavajući krize koje je sama izmislila. Nedavne izjave predsednika Srbije kojima poručuje da će se obračunati sa "obojenom revolucijom“, a studentske marševe upoređuje sa Musolinijevim, nije ništa novo kada je Aleksandar Vučić u pitanju. On i dalje veruje da će uspeti da se iz svega iščupa.
Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin i sekretar Saveta bezbednosti Ruske Federacije Sergej Šojgu saopštili su da će intenzivirati dijalog u cilju suprotstavljanja "obojenim revolucijama". U saopštenju Vlade Srbije, objavljenom nakon sastanka Vulina i Šojgua u Moskvi 18. februara, navodi se da je "ruska strana izrazila spremnost da nastavi da pruža podršku bratskom narodu Srbije u održavanju stabilnosti". Ruska Federacija je još jednom pokazala koliko joj je stalo i koliko ceni usluge svog terenskog radnika u Srbiji, Aleksandra Vulina.I, po svemu sudeći, nastavili su "strogo poverljivo druženje". Jer, BIA je i u prethodnom periodu pokazala ambicije da ne samo prati šta se dešava u narodu, već da želi i da utiče na političke procese kod zemalja u okruženju. Pre svega Hrvatske i Crne Gore. Oni koji poznaju njegov "rad", tvrde da će on iz senke sa još više entuzijazma i energije baciti na moguće "tačke pobune" u društvu. Za to ima sve moguće mehanizme i alatke - za razliku od obaveštajnih agencija u demokratskim zemljama, BIA ima mnoga ovlašćenja javne policije.Pozivi studentima u blokadi da daju izjave u policiji su još jedan od vidova zastrašivanja koje vlast koristi u cilju gušenja protesta. To je samo još jedna lepeza u nizu mogućnosti koju vlast ima na raspolaganju, ne bi li na sve moguće načine, disperzijom zloupotrebe resursa ugušila studentske proteste. Stoga, kad god se s vrha vlasti uputi poruka da niko nije jači od države, treba je razumeti kao poziv da se prihvati postojeće stanje ili će uslediti - odmazda.
- Studenti su pobedili, ako je nekome do toga - izjavio je nedavno predsednik Srbije Aleksandar Vučić gostujući na televiziji Pink.Ali, koga su to studenti pobedili - njih nije briga, kao i što je on rekao da su pobedili. Studenti ne traže proglašenje pobede, oni traže ispunjenje zahteva i život u državi u kojoj vlada slovo zakona. Uvidom u novinske natpise da se zaključiti da je policija, od kako je SNS na vlasti, protiv građana podnela na stotine krivičnih i prekršajnih prijava. Sve su vezane za razne skupove, proteste, demonstracije. Snagu pendreka Aleksandar Vučić vidi kao svoju poslednju opciju, uprkos činjenici da to sredstvo prinude sve češće spominje.Imajući u vidu da je Aleksandar Vulin pre BIA vodio i Ministarstvo policije, pre toga odbrane, pre toga socijalu, a pre toga i kancelariju za Kosovo, nameće se pitanje da li po toj logici gotovo polovina državnih službi mogu da rade i postupaju po njegovim nekadašnjim nalozima i spiskovima (možeš da ostaneš i bez zdravstvene), koje im je ostavio u amanet. On je i dalje osoba projektovana da bude na čelu legitimne državne sile predsednika Srbije. Da se ne zaboravi, mala država je neizbežno država sa visokim stepenom prinude, koja se svom silom obrušava na one koji se bore za svoja prava i one za koje se smatra da ne pripadaju ovde ili da im nedostaje građanska vrlina, koje po pravilu ispisuju polupismena stvorenja režima.
Komentari 24
ostavi komentar