Društvo i ekonomija
04. 02. 2025. 22:39 1
Studenti Pravnog Vučića nazvali "institucijom sa ograničenim brojem, mahom ceremonijalnih nadležnosti"
U saopštenju kojim pozivaju Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu da odbije poziv na dijalog Aleksandra Vučića, studenti u blokadi sa Pravnog fakulteta predsednika Srbije nisu nazvali imenom, već institucijom sa "ograničenim brojem, mahom ceremonijalnih nadležnosti".
Studenti su naglasili da institucija predsednika Srbije nema dodirnih tačaka niti sa prosvetom niti sa zahtevima studenata, pa samim tim i ne može da poziva Rektorski kolegijum na dijalog.
- U vezi sa pozivanjem na član 111. Ustava, smatramo da pomenuta institucija od početka studentskih blokada radi na svemu osim na postizanju državnog jedinstva i ne vidimo nikakvu naznaku da će se u tom pogledu nešto promeniti. Osim toga, zahteve su ispostavili studenti, a ne uprava Univerziteta, te je na nama i da se izjasnimo da li su oni ispunjeni - naveli su studenti.
Sagovornici Danasa podržavaju ovakav postupak studenata Pravnog fakulteta jer su time, kako ističu, podsetili na ulogu institucije predsednika Srbije, koja je Ustavom definisana.
- Naš Ustav predviđa sistem zasnovan na podeli vlasti - na zakonodavnu, pravosudnu i izvršnu. U okviru izvršne vlasti, tzv. bikefalnu, "dvoglavu" organizaciju, Ustav vrši podelu funkcija na Vladu i predsednika Republike, pri čemu je uloga Vlade daleko veća, predominantna. Vlada utvrđuje i sprovodi politiku, kontroliše državnu upravu, Vlada je predlagač budžeta i glavni predlagač zakona - objašnjava za Danas advokat Rodoljub Šabić.
On ističe i da u zakonodavnoj sferi predsednik nema ni pravo da predloži zakon, već samo veto, i to suspenzivni, ne apsolutni.
- Kad vrati zakon Skupštini, ako ga ona izglasa ponovo, mora da ga proglasi. I druga ovlašćenja predsednika su više ceremonijalna, čak i ona koja se odnose na komandovanje vojskom, sem u eventualnom ratu - naglašava Šabić.
Dakle, kako kaže sagovornik, formulacija koju su studenti upotrebili - "institucija sa mahom ceremonijalnim nadležnostima" - zapravo odgovara Ustavom utvrđenoj poziciji predsednika.
Imajući u vidu ovlašćenja predsednika, po Šabićevom mišljenju, eventualni razgovor predsednika sa Rektorskim kolegijumom ne bi mogao imati pravno relevantne efekte.
- Ne znam kakva je ideja stajala iza poziva na razgovor, ne bih da spekulišem, ali mislim da je morao računati s tim da će poziv izvesno biti odbijen. Nedavno je rektor Vladan Đokić u razgovoru sa Anom Brnabić naglasio da je Rektorski kolegijum, koji uključuje pored rektora i prorektora i dekane svih fakulteta i direktore svih instituta, svoju podršku studentskim zahtevima dao jednoglasno - navodi Šabić.
Saopštenje studenata u blokadi Pravnog fakulteta kratko je prokomentarisao i docent na Fakultetu političkih nauka Ivan Stanojević.
- Dopis studenata Pravnog fakulteta je jasan. Predmetna institucija nije nadležna. Bilo bi korisno za sve kada bismo svi prestali da joj dajemo na značaju koji je veći od Ustavom predviđenog - kaže Stanojević.
Profesor pravnog fakulteta, Miodrag Jovanović je na pitanje da prokomentariše saopštenje njegovih studenata odgovorio "mimom".
Komentari 1
ostavi komentar