Društvo i ekonomija
19. 01. 2025. 09:16 0
"Mi nemamo više izbora osim da se pridružimo protestima": Apotekarima DOGORELO
Zaposleni u Apotekama Beograd već dva i po meseca nisu primili plate, a do skoro su im i zdravstvene knjižice bile neoverene. Svojevremeno su protestovali, bili tema skupštine grada, i vlasti i opozicije. I posle toga - ništa. Čekaju svoju sudbinu, bez da se brine iko osim njih
"O indikacijama, merama opreza i neželjenim reakcijama, posavetujte se sa farmaceutom" - zdravstvenim radnikom koji do skoro nije imao zdravstveno osiguranje.
I za to su saznali sasvim slučajno.
- Koleginice koje su imale neke terapije zakazane, konkretno je jedna imala 6. januara - ona je vraćena sa onkologije, na primer. Onda se ona obratila firmi, i mi smo tako saznali, otišli smo na portal fonda i proverili da nam nisu overili knjižice - kaže Jelena Šikuljak, farmaceutkinja.
Pre upotrebe detaljno pročitati uputstvo, ali uputstvo za uplatu doprinosa od nadležnih niko nije pročitao.
Rafovi se prazne, a plate još uvek kasne.
- Pa na sva naša postavljena pitanja kad će plata, odgovor je obično - kad je zaradite. Ako se do poslednjeg dana januara ne uplati zarada, biće pune tri plate kako nam se duguje - navodi farmaceutkinja Jelena.
Lek za Apoteku Beograd svako propisuje drugačije. Za gradonačelnika je melem najpre bila privatizacija, pa koncesija.
- Niko nije nikome spremio za prodaju, već prodaja ili koncesija ili šta god treba da bude korak ka rešenju problema, a ne ka stvaranju još većeg problema - izjavio je Aleksandar Šapić, gradonačelnik Beograda.
O problemu se poslednji put raspravljalo na sednici Skupštine grada, prošlog decembra, kada je rečeno da je izdvojeno dovoljno sredstava da apoteka radi nesmetano.
- Ono što smo sada uradili jeste da smo odvojili iz budžeta Skupštine grada sredstva gde rukovodstvo dogovara reprogram sa dobavljačima na tri godine, kako bi nastavili da isporučuju dovoljne količine lekova, i kako bismo apotekarsku ustanovu ponovo snadbeli dovoljnom količinom lekova kako bi ona mogla da radi nesmetano na tržištu - rekao je Nikola Nikodijević, predsednik Skupštine grada Beograd.
Međutim, zaposleni tvrde da će se na efekte reprograma duga čekati dugo, a da oni za to vreme treba da rade bez plate.
- Jako puno ljudi je izjavilo da može da se strpi još mesec, dva, ali ako ovo potraje - ne bih rekla da će ostati - kaže Jelena Šikuljak, farmaceutkinja.
Do sada je zatvoreno 30 apoteka i otišlo više od 150 radnika.
Zaposleni zato poručuju:
- Ako ne dođe do dijaloga, mi nemamo više izbora osim da se pridružimo protestima, jer nemamo više šta da izgubimo - kaže farmaceutkinja Jelena.
Komentari 0
ostavi komentar