Društvo i ekonomija
04. 01. 2025. 17:27 29
Šta nas čeka ako SAD zaista uvedu najteže sankcije NIS-u?
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponovo je rekao da će SAD uvesti direktne, sveukupne sankcije NIS-u. Stručnjaci se slažu da će, ukoliko se ove najave i ostvare, to biti veoma loše vesti za privredu, građane i državu. Prema rečima sagovornika Nova.rs, u tom slučaju neće biti problem cena goriva, već je pitanje da li će ga uopšte biti.
Aleksandar Vučić ove subote je bukvalno vodio sednicu Vlade Srbije i u direktnom prenosu ministrima, a i premijeru govorio kako dalje da postupaju po raznim pitanjima. On je takođe govorio o uvođenju sankcija Naftnoj industriji Srbije, koje je već najavio.
- SAD će uvesti sankcije, ne neke generalne, već sveukupne sankcije našoj kompaniji NIS. Neće biti sankcije protiv kompanija koje imaju rusko vlasništvo, već direktne sankcije Naftnoj industriji Srbije. Nas to dovodi u veoma tešku situaciju zato što posle izvesnog vremena, ne samo za dobavljanje nafte, slede nam problemi sa rafinerijom, petrohemijom, suštinski opstankom ekonomije koje imamo danas - kazao je predsednik.
Kako kaže, postavlja se pitanje zašto sada i u ovom trenutku donose takvu odluku.
- Reći će da je to upereno protiv Rusa i onim time finansiraju deo ratnih napora. Ono što sam pitao to je koliki će rok da bude? Ono što sam razumeo, danas ću imati dalje razgovore sa ambasadorom Hilom, koji će biti upućen u akcije. To je da će nam dati 30 dana da sagledamo mogućnosti i pokrenemo akciju, a za 60 dana moramo da završimo proces - rekao je.
Stručnjak za energetiku Miloš Zdravković navodi da nigde nije video zvaničnu informaciju da će biti sankcija protiv NIS-a, niti kakve će to sankcije biti. On za Nova.rs kaže da će, ukoliko se to desi, to biti veoma loše vesti za državu, privredu i građane.
- Prvo, NIS kao kompanija stvara veliki obrt. To je naša jedina i najveća rafinerija, tu se generiše veliki deo onoga što država ubire kao prihode kroz porez. Dobar deo sredstava u budžetu se upravo generiše aktivnošću NIS-a. Neki su govorili da mi imamo dovoljno rezervi, da postoje i drugi lanci snadbevanja, ali svi oni se snadbevaju u NIS-u. Ne kupuju derivate nafte u stranim rafinerijama - ističe Zdravković.
On potvrđuje da, ukoliko se uvedu sankcije NIS-u, neće biti pitanje cena goriva, nego da li će ga uopšte biti.
- Snadbevanje države preko barži i ne znam čega, to baš i ne ide. Ostaviće posledice na državu zbog punjenja budžeta, na privredu, građane. Opravdanje da tim sankcijama gađaju rusku ratnu mašineriju i budžet, ne stoje. Mi sa ovih prostora ne predstavljamo ni u kvantitativnom i kvalitativnom smislu bitna tržišta. Generisanja novca odavde je smešna stvar - zaključuje Zdravković.
Sankcije NIS-u odrazile bi se i na JANAF, jadranski naftovod, koji je u vlasništvu države Hrvatske, budući da veliki deo prihoda odstvaruje zahvaljujući biznisu sa srpskom naftnom kompanijom.
- JANAF je pravljen u vreme bivše SFRJ. Da bi bilo jeftinije snadbevanje države, izgrađen je taj centralni naftni sistem, koji se zove JANAF. Počinje u terminalu Omiš, jedan krak ide za Rijeku, drugi ide ka nekad najvećoj rafineriji u Sisku, koju su Mađari zatvorili kada su kupili Inu. Odatle ide jedan krak za Sloveniju, drugi krak kroz Slavoniju i on ide ka Srbiji. Jedan krak se odavaja za Bosnu… Čak 74 odsto prihoda koje godišnje ima JANAF ostvaren je zahvaljujući biznisu sa NIS-om. Hrvatska je članica EU, nadam se da će EU nešto da učini da zaštiti svoju članicu - ističe Zdravković.
Komentari 29
ostavi komentar