Društvo i ekonomija
27. 12. 2024. 10:21 7
"Ministar Zlatibor Lončar slagao građane"
"Iako je ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio da više nema lista čekanja za operaciju katarakte i izrazio očekivanje da će to ministarstvo imati još dobrih vesti i da će još neke liste čekanja biti ukinute, građani tvrde da je situacija u domovima zdravlja potpuno drugačija. Konkretno za Novi Sad, građani konstatuju da je uvedena nova praksa, to jest lista čekanja da se dođe na listu čekanja za operaciju katarakte", navodi se u saopštemnju Pokreta za preokret koje prenosimo u celosti.
"Naime, nakon što lekar specijalista oftalmologije konstatuje potrebu da se izda uput za kliniku kako bi se zakazala operacija od građana se zahteva da ostave lične podatke kako bi ih neko kontaktirao u narednih 6 meseci i obavestio da je uput spreman. Postavljamo pitanje kako će pacijenti znati kada će dobiti neophodni uput i ko im garantuje da će nakon što uput dobiju operacija biti zakazana u razumnom roku.
Podsećamo, ovo nije prvi put da ministar Lončar obmanjuje javnost. Nakon što je u septembru najavio da će biti eliminisane liste čekanja na snimanje skenerom, lekari su mu odgovarili da to nije moguće jer procedure dugo traju, nema dovoljno kadrova, a redovni pacijenti ne smeju da čekaju. Blizu 68.000 građana u ovom trenutku čeka na neku dijagnostičku proceduru ili operaciju. Najviše pacijenata, skoro 20.000, čeka na ugradnju proteze kolena, njih skoro 15.000 na ugradnju proteze kuka, a ugradnju sočiva i operaciju katarakte, čeka više od 7.000 ljudi. Zavisno od ustanove, čeka se u proseku od pet meseci do četiri godine, dok endoprotezu za kuk ili koleno građani nekad čekaju i više od devet godina.
Podsećamo da se predsednik Srbije Aleksandar Vučić silno čudio kada je govorio o listama čekanja, kao da su u pitanju nikad viđeni podaci. Naprotiv, čekanje na preglede, analize, dijagnostiku i operacije je višedecenijski problem zdravstva u Srbiji i glavni uzrok postojanja lista čekanja je nedostatak lekara i medicinskog osoblja. Neka od rešenja su bolji pristup preventivnoj zdravstvenoj zaštiti kako bi se sprečilo da kod pacijenata dođe do ozbiljnijih zdravstvenih problema. Neophodno je uključiti i privatne klinike kao što se radi za pojedine zdravstvene usluge, poput vantelesne oplodnje ili operacije katarakte na oku, gde Republički fond za zdravstveno osiguranje refundira troškove lečenja", zaključuje se u saopštenju Pokreta za preokret.
Komentari 7
ostavi komentar