Društvo i ekonomija
26. 12. 2024. 18:51 28
Reakcija Moskve na proteste u Srbiji potvrdila da je režim u velikoj krizi
Dok je predsednik Aleksandar Vučić u Sava centru organizovao šaradu sa nekim svojim studentima, prosečne starosti 45 (godina gore, godina dole), iz Moskve je stigao pojas za spasavanje. Bacila ga je portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova, koja je poručila da Zapad planira destabilizaciju Srbije i za to koristi mehanizme inspirisane obojenim revolucijama.
Iako u prvi mah izgleda kao da Rusija tradicionalno staje u odbranu jednog od svojih najvernijih partnera, sagovornici Nove smatraju da je ovo zapravo potvrda da je režim Aleksandra Vučića autoritaran, ali i da nikad nije bio ovako ozbiljno ugrožen.
U utorak se predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao sa ambasadorom Rusije Aleksandrom Bocan Harčenkom. Samo dan kasnije, u Sava centru je Vučić organizovao skup "Budućnost, a ne prošlost", koji je najavljen kao deo "šire inicijative za dijalog sa mladima".
U vezi ovog skupa, trebalo bi pomenuti dve stvari. Pravim studentima, sa indeksima, nije dozvoljeno da uđu u Sava centar, dok je među onima koji su činili Vučićevu publiku, mahom prepoznati stranački i državni funkcioneri, zaposleni u javnim preduzećima i ustanovama.
Onda je "neočekivano" stigla izjava Marije Zaharove, portparolke ruskog Ministarstva spoljnih poslova.
U vrlo dramatičnom saopštenju, Zaharova je upozorila da zapadne zemlje planiraju destabilizaciju unutrašnje situacije u Srbiji, koristeći mehanizme inspirisane "obojenim revolucijama" i vršeći pritisak na legitimne vlasti.
- Razmatramo šta se dešava u Srbiji u kontekstu planova Zapada da destabilizuje situaciju u zemlji. Oni pokušavaju da gurnu njeno rukovodstvo do granice gde će morati da bira: da nastavi politiku u korist svog naroda ili da skrene na put sporazuma - navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu ministarstva.
A onda je prešla na Majdan i državni udar.
- Pokušaji kolektivnog Zapada da zapali situaciju u zemlji, koristeći tehnike "državnog udara u stilu Majdana" su očigledni. Jedina moguća reakcija je da se držimo slova i duha Ustava zemlje i da poštujemo izbor srpskog naroda koji je glasao za nacionalne interese svoje zemlje - rekla je Zaharova i zatim se osvrnula i na situaciju na Kosovu i Metohiji, te istakla da privremeni organi u Prištini, uz podršku SAD i EU, stvaraju nepodnošljive uslove za srpsko stanovništvo na Kosovu, pokušavajući da ga proteraju, uz onemogućavanje "Srpske liste" da učestvuje na izborima.
Bivši diplomata i ambasador Srbije u Belorusiji Srećko Đukić kaže da je ovo klasična poruka kojom se daje podrška prijateljskom režimu.
- Taj narativ se širi među državama koje podržavaju srpske vlasti. To nije novo. Ovakve poruke, kojima se zapravo daje podrška režimu Aleksandra Vučića i iskazuje ta vrsta zabrinutosti, stizale su ne samo iz Rusije, već i iz Mađarske, Belorusije, Poljske… Iz svih tih zemalja u kojima su na vlasti autokratski režimi i imaju dobre odnose sa vlastima u Srbiji - kaže Đukić za Novu.
Na ovaj način se, dodaje Đukić, Srbija koristi za slanje poruka Zapadu.
- Rusija praktično kroz izjavu Zaharove šalje poruku: “Srbija je naša, ne možete je odvojiti od Rusije. Mi smo jedno”. To jeste poruka Zapadu. Na tom tragu je i Putinova novogodišnja čestitka, koju je uptio Aleksandru Vuččiću preko ambasadora Bocan Harčena, pre neki dan - zaključuje Đukić.
Međutim, spoljnopolitički analitičar Boško Jakšić ukazuje na sasvim drugu dimenziju ove priče.
- Ovo je sve deo globalnog rata između Rusije i Zapada, koji se seli od poligona do poligona. Iste smo reakcije imali povodom izbora u Moldaviji, Gruziji, Rumuniji, gde se upozoravalo na rizik od obojenih revolucija. Logično je bilo da će i Srbija doći na red… Pogotovu kad imamo u vidu saradnju Beograda i Moskve po pitanju suzbijanja rizika od obojenih revolucija. Setimo se, da je Aleksandar Vulin lično dogovorio formiranje "Radne grupe za borbu protiv obojenih revolucija" sa sekretarom Saveta za nacionalnu bezbednost Ruske Federacije Nikolajem Patruševim. Pre desetak dana Vulin se sastao i sa šefom obaveštajne i kontraobaveštajne službe Kine Čenom Jisinom i dogovorio razmenu iskustava u oblasti kontraobaveštajnog rada i borbe protiv obojenih revolucija - navodi Jakšić za Novu.
Ono što je skriveno u poruci Zaharove, smatra Jakšić, zapravo je i najvažnije.
- Očito je da zbog svega ovoga što se dešava u Srbiji, Moskva smatra da je došlo vreme da javno interveniše i stane na stranu režima, preteći strašilom obojene revolucije. Jasno je da za Moskvu ne postoji ništa strašnije od toga. Jasno je i da se obojene revolucija može desiti samo u autokratskim režimima. Tako da se ova izjava Marije Zaharove može smatrati priznanjem da je Vučićeva Srbija autokratska država. Njena reakcija istovremeno pokazuje i koliko je zapravo ozbiljna situacija u našoj državi i da Vučićev režim nikad do sad nije bio tako ozbiljno ugrožen - zaključuje Jakšić, prenosi Nova.
Komentari 28
ostavi komentar