Društvo i ekonomija
13. 12. 2024. 07:17 8
SLUČAJNOST ILI... Na SVAKIH 28 godina STUDENTI drmali REŽIM
Diktaturu ne bi smeo da podržava niko ko se naziva svesnim čovekom. Akademska zajednica je, ipak, na vrhu te piramide odgovornosti, jer obrazuje one koji treba da rade u svojim profesijama. Diktatura, po definiciji, razara društvo zarad koristi i interesa vladajuće oligarhije i njenih poslušnika. Sad još možemo samo da se nadamo da će se stvari sa studentima odvijati drugačije nego proteklih decenija i bez poraznog epiloga. Uostalom, ima li iko u Srbiji a da ga Aleksandar Vučić nije sočno ponizio i uvredio? I ništa.
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, komentarisao je aktuelne studentske blokade, navodeći da mu one ne predstavljaju nikakav problem. On je istakao da, ukoliko blokade ne smetaju profesorima, ne vidi razlog zašto bi smetale njemu.
- Vi mislite da ću da zaustavljam studente u blokadama Rektorata, dekanata i ostalog? Što bih to radio? Ništa mi to ne smeta. Jedino što može da mi smeta je što će da kasne u učenju i u nastavnim programima. Ako to ne smeta njihovim profesorima, jer su i oni postali revolucionari koji misle da treba da se vrate 30 godina unazad, ja s tim nemam problem - rekao je Vučić, dodajući da se on ne dodvorava nikome.Predsednik je zatim upitao novinare da li znaju šta je bio razlog protesta 1968. godine, dodajući da malo ko ima predstavu o tome, i podsetio da su studenti tada tražili više marksizma, iako su ga već imali na pretek. A, da li on ima predstavu ili iskrivljenu viziju opstanka? Beogradske studentske demonstracije 1968. godine došle su u vreme pobuna u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama, uglavnom vezanim za pokrete za građanska prava i protiv rata u Vijetnamu. Studenti su tada, u doba politike nesvrstanosti SFRJ, tražili demokratizaciju društva i rešavanje pitanja nezaposlenosti.Studentski protesti kod Terazijske česme marta 1991. bili su odgovor na reakciju države tokom velikih demonstracija protiv tadašnjeg režima Slobodana Miloševića. Srbija se 1992. suočavala sa velikim međunarodnim sankcijama, između ostalog, zbog učešća JNA u ratu u BiH. Kao reakcija na stanje u društvu, nastao je studentski protest. Preko 10.000 studenata okupilo se 15. juna ispred zgrade Rektorata Univerziteta u Beogradu zahtevajući ostavku tadašnjeg predsednika države Slobodana Miloševića, raspuštanje Skupštine Srbije, raspisivanje izbora i formiranje koalicione vlade vlasti i opozicije. Iako je imao veliku podršku i profesora i javnih ličnosti i običnih građana, završen je bez ispunjenja zahteva.
Krajem 1996. i početkom 1997. većina beogradskih fakulteta nije radila. Studenti su izlazili u šetnje sa pištaljkama, izvodili razne performanse, udarali u šerpe. Organizovali su i doček Nove godine u centru Beograda kada se okupilo više od 100.000 ljudi. Studenti su se priključili i masovnim demonstracijama koje su kulminirale 5. oktobra. Jednu od ključnih uloga u tome odigrao je pokret Otpor. I Aleksandar Vučić se tada oglasio:- U tom zaista kriznom periodu za naš narod našao sam se u dilemi koja je morila mnoge, posebno mlađi svet, koju je razrešio moj četrdesetodnevni boravak kao dobrovoljca u Sarajevu. Po povratku sa ratišta otišao sam na jednu tribinu Srpske radikalne stranke, jer mi se u to vreme najviše dopadalo ono što je zastupao i govorio dr Vojislav Šešelj - izjavio je tada sadašnji predsednik Srbije (Velika Srbija, septembar 1997.).A svojevremeno, Vučić je lepio plakate s natpisom "Bulevar Ratka Mladića". Takođe je kao visoki funkcioner i poslanik Srpske radikalne stranke sa skupštinske govornice pokazivao i natpis "Sigurna kuća za Ratka Mladića".- Prostorije naše stranke u Skupštini Srbije jesu i biće sigurna kuća za Ratka Mladića. Moja kuća, kao i kuće čitave familije Vučić, a nismo mala familija, biće baš to - sigurna kuća za generala Ratka Mladića, čoveka koga gone samo zato što je štitio svoju zemlju. Ponosan sam na to i spreman da snosim posledice - naglasio je Vučić.Sve je u proteklim godinama vodilo ovom trenutku i 2024. jer niko iz vlasti svoj položaj i svoje dužnosti nije shvatao ozbiljno. Neka se izblamiraju ljudski do kraja i onda smo mirni. Narod je trpeo, progutao tu ogromnu žabu i sad je trenutak da se to konačno, već jednom, makar i 12 godina kasnije rasvetli, sankcioniše jednom za svagda, za nauk budućim generacijama.
Komentari 8
ostavi komentar