Društvo i ekonomija
19. 11. 2024. 18:15 0
Predlog dopune Zakona o visokom obrazovanju otvara put korupciji i zloupotrebama
Sporan Predlog dopune Zakona o visokom obrazovanju kojim se predviđa dovođenje stranih univerziteta u Srbiju mimo stručnih tela, otvara mogućnost za lične dilove i dogovore vlasti, kao i za korupciju i razne vrste zloupotreba, rekla je danas za televiziju N1 potpredsednica Narodnog pokreta Srbije i narodna poslanica dr Ana Jakovljević.
Jakovljević naglašava da predlog dopune Zakona o visokom obrazovanju, kojim se daje mogućnost inostranoj visokoškolskoj ustanovi za izvođenje studijskih programa na osnovu sporazuma i dozvole za rad Ministarstva prosvete, apsolutno poništava sistem akreditacije i unapređenja kvaliteta koji postoji u našoj zemlji.
- Onaj ko je ovo pisao ne poznaje sistem visokog obrazovanja i unapređenja kvaliteta. Imamo Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT) koje je nadležno za sprovođenje akreditacija i proveru kvaliteta. Na osnovu njihovog izveštaja Ministarstvo prosvete izdaje dozvole za rad, a ovako apsolutno proizvoljno određuje koji su to prestižni univerziteti i samoinicijativno, na osnovu elaborata, omogućava studentima da u predstavništvima studiraju - kazala je ona.
Ona ističe da se time pravi paralelna struktura koja dodatno urušava sistem koji postoji i dodaje da je NAT osnovan 2018. godine, a 2020. godine je izbačen iz Evropske asocijacije za osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju (ENQA), jer je utvrđeno da naš sistem nije usklađen sa evropskim standardima i smernicama.
Prema njenim rečima, da je Ministarstvo prosvete tada izanaliziralo izveštaj zašto smo izbačeni i da su videli kako treba da unapredimo sistem, dobili smo u nekom momentu dualno obrazovanje koje se nakaradno primenjuje, a sada i ove izmene, što pokazuje da vlast kontinuirano nastavlja devastaciju visokog obrazovanja, umesto da gledamo kako da unapredimo kvalitet i postanemo punopravni članovi evropskog prostora visokog obrazovanja.
- U EU se formira mreža evropskih univerziteta, "Circle U". U Srbiji je njen deo samo Univerzitet u Beogradu. Studenti koji studiraju na tim univerzitetima dobijaju mogućnost da provedu vreme na prestižnim evropskim univerzitetima, da stiču međunarodno iskustvo i steknu što bolje znanje. Objašnjenje da se dovode strani fakulteti u Srbiju da mladi ne bi odlazili je populističko i pokazuje neznanje ministarke prosvete kako funkcioniše sistem obrazovanja. Odlazak u inostranstvo nije ništa loše - dodala je ona.
Jakovljević ocenjuje da je suština poslati što više mladih da vide svet, nauče jezike, steknu prijatelje i unaprede svoje veštine i vrate se da pomognu svojoj zemlji i dodaje da je ovde problem jer ljudi ne žele da se u ovakvu zemlju vrate.
- Obrazovanje može da vrati ovu zemlju na pravi kolosek i ubrza rast, ali u pitanju je sistem koji mora pažljivo da se gradi i reformiše kako bismo živeli u boljoj državi. Iskreno se nadam da će akademska zajednica smoći snage da pokušamo da se u narednom periodu pobunimo kako bi se ovaj predlog zakona stavio van snage, jer u suprotnom budućnost nam nije svetla - zaključila je Jakovljević.
Komentari 0
ostavi komentar