Društvo i ekonomija
18. 11. 2024. 07:01 10
KRAĐA POD ZAŠTITOM Hrvatska hapsi - Srbija ČUVA svoje ministre
Naprednjaci su unapredili koruptivni sistem javnih nabavki do neviđenih razmera. Izmišljaju se nepotrebni poslovi, čija se cena naduvava kako bi se što više novca otelo iz budžeta. Problem je što smo od onoga što je definisano zakonom a ne primenjuje se, preko onoga što nije propisano, a trebalo bi da bude, pa preko moralnih načela, došli do kategorije bilo bi lepo i da se kod nas hapse krivci. A bilo bi lepo i da imamo pravnu državu, ali eto, ne da nam se.
Ministar zdravstva Hrvatske Vili Beroš (HDZ) uhapšen je u petak u akciji nacionalne kancelarije za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala (USKOK). Naime, u petak rano ujutru su pripadnici USKOK-a pokucali na vrata Vilija Beroša, a na meti istražitelja je, uz ministra, i nekolicina visokopozicioniranih lekara. Prema pisanju hrvatskih medija, on je osumnjičen da je primao mito od oko 25.000 evra po bolnici. Vili Beroš, HDZ ministar zdravlja, drugi je ministar Andreja Plenkovića koji je uhapšen u trenutku dok je obavljao dužnost. Prvi je bio Darko Horvat, tadašnji ministar privrede. Za Srbiju dalji detalji i prepiranja u komšiluku oko ovog poslednjeg hapšenja, nisu bitni.
Čist primer korupcije i kriminala, gde policija radi svoj deo posla. Ovo je nezamislivo da se u Srbiji desi da ministra uhapse. Srpsko tužilaštvo nije smelo da reaguje ni pri kupovini SAP programa, a da ne pričamo o 24 stana u Bugarskoj, dva minuta snimka sa naplatne rampe, tetke iz Kanade... Da se za "ovoliku" korupciju u Srbiji hapse funkcioneri, ne bi ostale na slobodi ni čistačice u mesnoj zajednici pod okriljem SNS-a. Uhapšeni jer su nameštali tender? Kada bi se to kod nas radilo, umesto nacionalnog stadiona trebalo bi sagraditi nacionalni zatvor dovoljno velik da se u njih svi oni smeste.A dominaciju kriminala u Srbiji ne može da sakrije ni sama SNS, opterećena ozbiljnim potresima zbog javno obznanjenih veza najviših funkcionera sa organizovanim kriminalom. Kako navodi nevladina organizacija Fridom haus, poznati su slučajevi Nenada Popovića za sumnjivu privatizaciju, ministra finansija Siniše Malog za navodno pranje novca, bivšeg ministra zdravlja Zlatibora Lončara koji je navodno imao veze sa organizovanom kriminalnom grupom. Svako malo, kad režim uzdrma tragedija koja probudi bes građana, ili se jednostavno ukaže potreba da se žrtvuje neki stranački funkcioner zarad opšteg dobra SNS, predsednik Aleksandar Vučić pomene bogataše u svojoj stranci, njihovu bahatost i nezahvalnost.
- Ti kojima smo sve dali, ti kojima smo sve učinili, 10 puta mu daš sve, a 11. put mu ne daš, jer je nemoguće da mu daš 11 puta sve što poželi i postao vam je najveći neprijatelj. Jer on to sve zaslužuje, jer mu to pripada - navodi Vučić.
I nije mu to bilo prvi put da "preti". Vučić je sredinom septembra 2022. rekao da bi u narednih šest meseci trebalo da bude formiran "veliki državotvorni i nacionalni pokret za opstanak i napredak Srbije". Kao jednu od ključnih zamisli naveo je obračun sa kriminalom u vlasti.
- To je jedna od najvažnijih stvari Pokreta za Srbiju koji ćemo da pravimo. Apsolutno je najbitnije da ne bude tih koji su se obogatili, koji su bogati kao oberknezovi - rekao je Vučić.U izveštaju o organima centralne vlasti, GREKO je Srbiji dao preporuke za sistem koji bi obuhvatio kadrove na najvišim izvršnim funkcijama, te napomenuo centralnu ulogu Agencije za borbu protiv korupcije i njene mehanizme. "Korupcija je opšte percipirana kao rasprostranjena u Srbiji", ukazuje se u tom izveštaju. Za sve to vreme u Srbiji, vrhovni javni tužilac se ne oglašava. Zagorka Dolovac nastavlja praksu ignorisanja novinarskih pitanja iako bi za svoj rad, kako joj i funkcija nalaže, trebalo da odgovara upravo javnosti, odnosno građanima. Njoj ništa nije sumnjivo.
Nekadašnja Vlada na čijem se čelu nalazila osoba koja Vučića oslovljava sa "šefe", i čiji je "prioritet" borba protiv korupcije, svih ovih godina odbijala je da popravi zakone, da obezbedi njihovo sprovođenje, da pusti institucije da rade svoj posao. I nema strategije koja će omogućiti borbu protiv kriminala. Nivo korupcije u Srbiji u 2023. bio je najnepovoljniji u prethodnih 12 godina, pokazao je izveštaj međunarodne nevladine organizacije Transparensi internešnel. Srbija je pala tri mesta niže u odnosu na prošlu godinu i zauzela je 104. mesto od 180 zemalja i teritorija sveta po Indeksu percepcije korupcije, koji ta organizacija meri svake godine. Srbiju su na listi pretekle Albanija, Gambija, Kazahstan i Zambija.Kažnjavanje, koje potiče od nekontrolisane vlasti, krajnje je opasno, jer je to proces koji treba da prođe kroz pravosuđe, a pravosuđe u Srbiji je dolaskom Aleksandra Vučića na vlast, do te mere je devastirano da oni danas žive u prilično velikom strahu.
Komentari 10
ostavi komentar