Društvo i ekonomija
13. 11. 2024. 10:12 1
SRCE: EMS ne preduzima ništa da reši problem visokog napona u mreži
"Sistem za prenos električne energije Srbije i dalje je nesiguran i nestabilan. Ovakvo stanje traje duže od jedne decenije i time je konstantno ugrožena energetska bezbednost Srbije. Dokazi nesigurnog i nestabilnog rada očigledni su i nepobitni, a objavio ih je i operator prenosnog sistema (PS) "Elektromreža Srbije" (EMS) u njegovim desetogodišnjim planovima razvoja. Mogu da se vide i na EMS-ovoj aplikaciji Energy Flux", navodi se u saopštenju Odbora za energetitku Srbija centra koje prenosimo u celosti.
"Uprkos tome, EMS je, u svom neuspešnom demantiju, naveo da po definiciji nesiguran rad nije nesiguran i optužio Srbija centar da zastrašuje javnost, a za nedozvoljeno visoke napone okrivio interkonekciju. Srbija centar ponovo upozorava javnost da u prethodnom periodu EMS nije učinio ama baš ništa da snizi napone u sistemu. Tako je nastavljeno tiho i postepeno uništavanje veoma skupe sistemske opreme plaćene novcem građana Srbije.
Očigledno je da EMS nije ni zainteresovan ni sposoban da pitanje nedozvoljeno visokih napona reši na efikasan način. Tako je prenosni sistem prepušten nesposobnom i neodgovornom operatoru da ga i dalje uništava.
Napomenuli smo da je nedozvoljeno visok napon u prenosnom sistemu isto kao visok krvni pritisak u ljudskom organizmu koji, ako se ne leči, može imati smrtni ishod. Zamislimo samo da lekar ne prepisuje pacijentu terapiju za visok krvni pritisak i pušta ga da lagano umire uz opasnost da mu se dogodi šlog, infarkt srca, pucanje krvnih sudova, otkazivanje rada bubrega ili gubitak vida. U medicini se u većini slučajeva i ne zna egzaktno šta je tačan uzrok nastanka hipertenzije, ali uprkos tome medicina uspešno leči najveći broj hipertenzičnih pacijenata. S druge strane, EMS ništa ne preduzima da snizi napone i pomogne prenosnom sistemu i tako doprinese energetskoj bezbednosti Srbije, a uzroci su apsolutno poznati. Pri tom, EMS obmanjuje javnost i podsmeva se objektivnoj struci ove države dajući u svojim saopštenjima floskule kako je sve u redu i da tamo negde postoje zlonamernici koji zastrašuju javnost.
EMS i nadalje obmanjuje javnost i podsmeva se objektivnoj struci koja kaže da ideja da se ugrade stotine Mvar‑a regulisanih prigušnica da bi se snizili naponi u 400 kV mreži neće dati rezultat. Naime, prema informacijama dispečera hrvatskog operatora prenosnog sistema prigušnice su se pregrevale, zaštita ih je izbacivala i na kraju su morale da budu i isključivane iz pogona, što je stvaralo dodatni problem neselektivnog ispada elektrana iz sistema Hrvatske i BiH. Zato pozivamo EMS da se ne ponaša neodgovorno kao u prethodnom desetogodišnjem periodu kada je dozvolio da naponi pređu gornje granične vrednosti, da uvaži očigledno loša i nefunkcionalna iskustva iz susednog prenosnog sistema i ponovo dobro prostudira odluku da ugrađuje prigušnice.
Rešenje sa prigušnicama hrvatskog operatora prenosnog sistema koštalo je 30 miliona evra, a efekat je bio od 7-30 odsto umesto očekivanog stoprocentnog učinka! EMS planira sredstva za ovu namenu u iznosu značajno većem od Hrvatske - čak 47,5 miliona evra, a da pri tome nije poznato koji krajnji efekat će biti postignut ovim enormnim izdatkom i to neuspešno pokušavajući da reši problem koji je sam generisao", zaključuje se u saopštenju Odbora za energetiku Srbija centra.
Komentari 1
ostavi komentar